Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

LETECKÉ VIDEO: Po propadlém tunelu je u Jablunkova kráter

Kameny z budovaného železničního tunelu zasypaly kolej v Mostech u Jablunkova na česko-slovenské hranici.

Celý tunel na Frýdecko-Místecku zatím nebyl v provozu, vlaky jezdily jen jedním tubusem. Sesuv proto postihl i koleje, po kterých vlaky jezdí.

"Nikdo nebyl zraněn. Zřícených trosek si všimli stavbaři," sdělil tn.cz mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Halla. Poslední lidé ale odešli ze staveniště ve 3 hodiny ráno, tedy pouze tři hodiny před zřícením.


115

GALERIE: Propadlý tunel v Mostech u Jablunkova

Kráter po zborceném tunelu v Mostech u Jablunkova - zdroj dobrovolní hasiči (SDH) Mosty u Jablunkova-1

Hodnocení:


Podle svědků se na staveništi od soboty ozývaly zvláštní zvuky a materiál se v neděli od časného rána začal hýbat. Dělníci tušili, že se zemina sesune, a proto místo včas opustili.


"Mezi šestou a sedmou hodinou ráno se to začalo hýbat. Trvalo to asi čtvrt hodiny,“ popsal sesuv reportérce TV Nova očitý svědek.


Místní tvrdí, že se půda na staveništi už letos jednou propadla. Tehdy ale na místě vznikl jen menší kráter o rozměrech 10 krát 10 metrů. Podle svědků se postupovalo na staveništi příliš rychle. Obvykle se razí jeden metr za den. U Mostů u Jablunkova postupovali stavbaři pětkrát rychleji.


 


Prostor kolem tunelů je obehnaný páskou. Nejbližší domy jsou vzdálené jen asi 150 metrů od kráteru.


Tunel je zavalen v délce 70 metrů


Tunel razila společnost Subterra. "Škoda je značná. Zatím ji nemůžeme vyčíslit. Pohybovat se bude v řádech desítek milionů korun," řekl ČTK mluvčí společnosti Vladislav Beneš. Dodal, že do škody se promítne jak zničené zařízení, tak i náklady na sanační práce.


"Provoz na trati je přerušen. Omezení se týká rychlíkových spojů mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. Podle prvotních informací by měl být provoz omezen do 12 hodin, v této chvíli je čas prodloužený do 16 hodin,“ řekla před 15. hodinou pro tn.cz mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.


Na místě zasahují pracovníci báňského úřadu, drážní hasiči a policisté. Tunel dlouhý 540 metrů je zavalen v úseku 70 metrů.

 

"Budovaný železniční tunel v Mostech u Jablunkova se ráno krátce před sedmou hodinou propadl. Nad ním vznikl kráter 150 krát 50 metrů. Nepředpokládá se však, že by zřícená zemina zavalila nějakou osobu. Statik zjišťuje stav jen několik metrů vzdáleného dalšího tunelu, kterým projíždějí vlaky na Slovensko,“ sdělil tiskový mluvčí severomoravské policie Ivan Žurovec.

 

Policisté společně s odborníky zjišťují příčinu havárie. Vyslýchají svědky a budou provádět ohledání místa nehody. Věc bude šetřena jako podezření z trestného činu obecného ohrožení.

vrl s přispěním Evy Myšíkové TN.cz