V Plzni zachránili mladou labuť, kterou pokousal norek americký

Zranění téměř neslučitelné s dalším životem utrpělo labutí mládě, které na Plzeňsku pokousal norek americký. Pracovníkům plzeňské záchranné stanice zvířat se přesto podařilo zraněnou labuť ošetřit a udržet při životě, řekl v pondělí šéf stanice Karel Makoň.

"Norek zranil labutí mládě na hlavě tak, že mělo vykousanou lebku ze dvou stran. Je to jasný útok norka, zuby jsou malé a hlavně je to jeho způsob lovu," řekl Makoň. Zhruba před měsícem podle jeho slov samice norka zlikvidovala před zraky lidí na hrázi dospělou labuť velkou. Norek se držel labutě za hlavu a hryzal jí do lebky tak dlouho, až ji usmrtil.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký norek se na jihu Moravy přemnožil a škodí
 

"Jsem ochranář tělem i duší, ale tvrdím, že norky americké je třeba cíleně likvidovat. Populace rychle se šířícího norka amerického decimuje všechny vodní i kolem vody žijící živočichy, od ryb, škeblí, raků, přes ptáky, savce, prostě všechno," varuje před nebezpečným norkem Makoň. Vysvětlil, že tato v Česku nepůvodní šelma byla uměle vysazena na celém území republiky, když opakovaně unikaly jednotlivé kusy z kožešinových farem, nebo norky extrémističtí ochránci zvířat cíleně vypouštěli z klecí.
 


 

"Norek americký dokonce zlikvidoval a vytlačil původního norka evropského a dnes se vyskytuje snad na všech tocích i rybničních soustavách," řekl Makoň.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax