Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Osobní věci Johna Lennona jsou vystavené v Česku

V rámci akce Beatlemánie! si lze od čtvrtka v pražském Českém muzeu hudby prohlédnout kolekci osobních věcí legendárního zpěváka Johna Lennona.

Sbírku zapůjčil depozitář na Floridě. K nejvzácnějším předmětům patří hnědá semišová bunda, kterou měl Lennon na sobě na obalu alba Rubber Soul z roku 1965, to bylo přelomové nejen v tvorbě Beatles, ale také v celé historii populární hudby.


POSLECHNĚTE SI:
Jedna z nejznámějších písní Beatles Hey Jude
 
K vidění je i Lennonova stříbrná foukací harmonika, kterou mu jako sadu se stříbrným hřebenem a kartáčem s vyrytými monogramy J. W. L. věnoval manažer Beatles Brian Epstein.
 
Návštěvníci si také budou moci prohlédnout obálku z galerie Indica adresovanou Lennonovi v roce 1967. Zpěvák na ni později napsal vlastnoručně vzkaz. V galerii Indica se o několik měsíců dříve seznámil s Yoko Ono.
 
K vidění bude i několik raritních historických fotografií. "Tato ani žádná podobná sbírka osobních věcí Johna Lennona nebyla v České republice dosud nikdy vystavena. České muzeum hudby ji získalo pro svoji výstavu z floridské centrály Hard Rock v rámci mezinárodního výstavního projektu Hard Rock International's ICONS Memorabilia. To, že se podařilo tuto mimořádnou zápůjčku zajistit, potvrzuje unikátnost celé výstavy," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
 
Na výstavě je Johnu Lennonovi věnován zvláštní oddíl nazývaný bílý pokoj. Hard Rock International zapůjčilo exponáty Národnímu muzeu ve speciálních závěsných rámech. Bílý pokoj připomíná dvě významná letošní výročí – v říjnu by bylo Lennonovi 70 let a 8. prosince uplyne 40 let ode dne, kdy byl zavražděn psychopatickým fanouškem.

Mediafax