V pražském metru BUDOU TURNIKETY!

Zavedením turniketů v pražském metru se změní celý odbavovací systém.

Změna čteček v tramvajích a autobusech a nový typ jízdenky ultralight čeká cestující v metropoli, pokud se v metru objeví turnikety. Odhadované celkové náklady se podle nové prezentace dopravního podniku (DPP) pohybují okolo dvou miliard korun oproti původním třem.

 

"Turnikety jsou alternativou, jak najít peníze kromě zdražování jízdného a snižování počtu zaměstnanců," hájí projekt generální ředitel DPP Martin Dvořák. Soudí, že přinesou stovky milionů korun a v tuto chvíli neví ani o žádném jiném projektu, který by to dokázal.

 

Nové čipové jízdenky by si cestující koupil v trafice nebo automatu místo dosavadní papírové jízdenky. Ve hře je varianta, že jedna jízdenka bude obsahovat například pět jízd. Cestující si pak opakovaně může na jízdenku nahrát další jízdy. Předpokládá se, že jízdenku může využít k nahrání až 70krát. Ze studie vyplývá, že kromě ultralight jízdenky projdou turnikety také cestující s opencard nebo sms jízdenkou. Cestující by turnikety procházeli nejen při vstupu z metra, ale také při výstupu.

 

Změna systému ale musí odstartovat nejprve v povrchové dopravě. Nové čtečky by na cestující napřed čekaly v tramvajích a autobusech. Zároveň dojde k nasazení turniketů ve zkušebním provozu na nejvytíženějších stanicích metra. Jedná se především o přestupní stanice Můstek, Muzeum, Florenc nebo také o vytíženou stanici na trase linky C I. P. Pavlova.

 

Postupné zavedení turniketů a s tím související změny se přepokládají zhruba za dva až tři roky. Cestující by ale turnikety plně využívali až od roku 2016.

 

Investiční výdaje na zavedení turniketů činí 1,49 miliardy korun. Podle prezentace budou roční příjmy DPP činit minimálně 335 milionů korun. Podnik předpokládá, že náklady se budou na druhé straně pohybovat přes 100 milionů korun. Z toho 60 milionů poputuje na platy manipulantů u turniketů, kterých má být okolo 150, a zbylých 40 milionů půjde na provoz a technologie. Prezentace dále uvádí, že návratnost vložených investic je v rozsahu čtyř až sedmi let od zahájení plného provozu.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax