Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.1. 2011 21:40

V Příbrami se sešli antifašisté i krajní pravice, 200 policistů v akci

Do Příbrami se v sobotu sjeli neonacisté a antifašisté. Jejich střetu se ve městě snažilo zabránit asi 200 policistů.

Pochody dvou znepřátelených skupin se v sobotu odpoledne konaly v centru Příbrami. Sešli se zde jak antifašisté, tak i přívrženci krajní pravice, přes dvě stě policistů udrželo v městě klid, sdělila v podvečer agentuře Mediafaxu mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

 

 

Akce přívrženců krajní pravice, nahlášená jako demonstrace proti drogám a anarchii, měla začít v Jiráskových sadech po 15. hodině. Několik desítek jejích účastníků se ale sešlo později, a tak se na náměstí T. G. Masaryka málem potkali s antifašisty, kteří odsud vyrazili v 18. hodin na vzpomínkový pochod za zavražděného Jana Kučeru.

 

Ten zemřel v roce 2008 rukou neonacisty Jiřího Fouse. Vrah si nyní odpykává 12,5 roku ve vězení. Zavražděným byl přívrženec takzvaných Sharp Skinheads, tedy antifašistických a protirasistických skinheadů. Naopak jeho vrah byl stoupenec neonacismu a milovník války. Krajní pravice se od něj ale distancovala, neboť měl romské předky.

 

Oba tábory v ulicích hlídaly na dvě stovky policistů, strážníků, členů antikonfliktního týmu i psovodů. "Zatím udržujeme klid, zadrželi jsme pouze jednoho muže, na kterého byl vydán příkaz k zatčení, a jednomu z účastníků jsme zabavili nůž," upřesnila v 18. hodin Schindlová. Antifašistů se sešlo nakonec asi 150, neonacistů na šest desítek.

 

Akce by měla pokračovat až do večerních hodin uzavřeným koncertem antifašistických skupin v motorestu Motor Bar. Tam také zamířila drtivá většina levicových radikálů, ti pravicoví zmizeli v příbramských hospodách.

 

Ondřej Špalek TN.cz
Reklama