Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ve Studénce odhalili památník obětem železničního neštěstí

Neštěstí ve Studénce
Zdroj: TN.cz

Železniční neštěstí, při kterém 8. srpna 2008 zahynulo osm lidí, od soboty ve Studénce připomíná nový památník. Monument z betonu je široký čtyři metry a vysoký dva metry, informoval v sobotu agenturu Mediafax jeho tvůrce, sochař Miroslav Rybička z Jistebníku.

"Na stěně památníku jsou křestní jména všech osmi lidí, kteří při neštěstí zemřeli. Růžici, která ho zdobí, jsem dělal z kovu a pryskyřice. Je tak symbolem střetu dvou hmot," uvedl Rybička.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zloději kovů rozebírají železniční mosty, u Studénky už očesali tři

 

Památník se odhaloval u příležitosti tradičního pietního setkání, které se koná každoročně ve výročí srážky rychlíku se zříceným mostem. Stavbu pomníku iniciovalo občanské sdružení Comenius 2008 Studénka zároveň jako poděkování všem, kteří po tragické nehodě pomáhali.

 

 

Nehoda se stala 8. srpna 2008 před půl jedenáctou. Rychlík EuroCity 108 Comenius, který jel z Krakova do Prahy, narazil do mostu, který se krátce předtím zřítil do kolejiště. Při srážce přišlo o život sedm lidí, dívka polské národnosti podlehla svým zraněním později v nemocnici. Přes 90 lidí se zranilo.

 

Policisté z nehody obvinili deset lidí, převážně z firem ODS - Dopravní stavby Ostrava, která byla generálním dodavatelem rekonstrukce mostu, a Bögl a Krýsl, která byla subdodavatelem. U soudu všichni vinu popírají.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax