VIDEO: Azylový dům pro matky s dětmi v Třebíči je PLNÝ ŠTĚNIC

Štěnice otravují už několik měsíců život obyvatelkám azylového domu pro matky s dětmi v Třebíči. Nepříjemný hmyz se nedaří zničit.

Štěnice se domovem pro matky s dětmi šíří jako infekce. Zdejší obyvatelé s nimi bojují už několik měsíců, zatím ale marně. Od hmyzu jsou nepříjemně poštípané děti i zaměstnanci domova. "Stěžují si téměř denně," potvrdil Petr Jašek, ředitel třebíčské Charity, která domov provozuje. A to i přesto, že Charita podle něj problém řeší i s majitelem domu, kterým je město Třebíč.

 

"Víme o tom a už jsme dům několikrát nechali deratizovat, bohužel je to běh na dlouhou trať, několik dalších zásahů ještě budeme muset nechat provést," řekl mluvčí třebíčského městského úřadu Ivan Přibík. "Vyplynovali to už několikrát, ale pořád se to vrací. Nábytek oblečení, to všechno můžeme vyhodit," střežuje si jedna z obyvatelek domu.

 

PODÍVEJTE SE

Jak se štěnicemi bojovali v Karviné

 

Zásahy deratizátora totiž zatím moc nepomáhají. "Hubí se těžko, navíc lidé nespolupracují. Například je potřeba, aby rozebrali postele, ale když přijdeme, není připraveno nic," stěžuje si deratizátor Antonín Budovič.

 

Štěnice nosí ze smetišť

 

Hlavním problémem je totiž to, že v budově kromě azylového domu sídlí také městská ubytovna pro sociálně slabé. Právě odsud prý se štěnice šíří. "Tahají to sem ti, co chodí po smetištích a sběrných dvorech," prohlásil jeden z obyvatel domu.

 

A protože jde o čtyřicet let starý panelák, štěnice se tu šíří takřka nekontrolovatelným způsobem. Prolézají stoupačkami a bytovými jádry napříč všemi osmi patry.  "Parazity se přesto snažíme vyhubit tak, aby byl dům obyvatelný," doplnil Přibík.

Dušan Vrbecký