VIDEO DEMOLICE: Monstrózní ostravská stavba jde k zemi

S více než ročním skluzem začala v úterý ráno demolice tzv. svinovského plata v Ostravě-Svinově. Bourání bude trvat zhruba dva týdny.

Nevzhledná stavba, která byla původně postavena, aby spojila vysoko nad zemí položené Svinovské mosty s několik set metrů vzdáleným nádražím Ostrava-Svinov, byla už dlouho ostudou celého Svinova. Plato se začalo stavět v roce 1986, stavba však nikdy nebyla dokončena. Místo spojnice mezi dopravním uzlem na Svinovských mostech a nádražím se z postavené části plata stala tržnice plná obchůdků s čímkoli, heren a dalších pochybných zařízení.


A to mělo být plato podle původních plánů naopak chloubou města. Na třicet tisíc lidí, kteří tudy denně projdou, měly totiž mimo jiné dopravovat pohyblivé dopravníky! Ty však nebyly nikdy postaveny, stavba skončila uříznuta v půlce vzdálenosti mezi mosty a nádražím, a jelikož se do údržby téměř neinvestovalo, plato během několika let totálně zchátralo. Nebylo proto jiného východiska, než jej zbourat.


Demolice plata se připravovala mnoho let, vše ale brzdily vleklé spory s některými účastníky stavebního řízení. Demolici se nakonec podařilo prosadit, plato už mělo padnout k zemi před rokem a půl, bourání však bylo několikrát na poslední chvíli odloženo. Stroje se do něj zakously až nyní. Demoliční firma teď má jedenáct týdnů na to, aby plato srovnala se zemí.


Na jeho místě pak do konce roku 2011 vyroste moderní dopravní terminál, který konečně propojí Svinovské mosty s nádražím. Vše by mělo stát více než 800 milionů korun, větší část jde přitom z fondů Evropské unie, zbytek zaplatí město Ostrava a Moravskoslezský kraj. Další investice ve výši kolem jedné miliardy korun by měl do tohoto prostoru nalít soukromý investor, který zde plánuje třípatrové obchodní centrum.

 

Marek Švidrnoch