VIDEO: Déšť zahnal šermířky pod střechu

Netradičně oslavili den Svatého Václava v Brtnici na Jihlavsku. Historické slavnosti tu ale překazil déšť.

V Brtnici to měl být velký den. Akce nazvaná "Den pro starou Brtnici" tu spojuje historický odkaz města se současnou kulturou. Na programu pod širým nebem byly například historický jarmark na náměstí, řemeslné dílny, výstavy, hudba, šerm či ohňová show. Vše se ale nakonec muselo stěhovat.

 

"Letošní ročník se kvůli počasí moc nepovedl. Program jsme museli upravit, i když z něj nakonec nic nevypadlo," říká místostarostka Brtnice Miroslava Švaříčková. Lidé tak přišli jen o historický jarmark, obchodníci totiž město kvapem opustili dřív, než mohli své zboží pořádně rozbalit.

 

Žena málem propíchla svého partnera

 

A tak se návštěvníci dočkali alespoň netradičního šermířského vystoupení. Netradičního proto, že se proti muži  postvila žena. "Je to nebezpečné, ale ženy měly v šermu s mužem výhodu. Soupeř byl buď  po pás zahrabán do jámy nebo musel stát v sudu s vodou," popsala středověké praktiky novodobá šermířka Nikola Krásná.

 

Ta do boje zapojila dokonce i jednu z místních dam z publika. Čerstvá maminka si shodou okolností zašermovala proti svému životnímu partnerovi a málem ho za proklála kordem. Vše ale dobře dopadlo a tak nakonec došlo i na ohňovou show pod střechou stodoly, kam se všichni před deštěm ukryli.

Dušan Vrbecký