Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Gruntování tunelů na dálnici D8

I dálniční tunel je potřeba čas od času uklidit, teď se začalo s úklidem na dálnici D8 v tunelech Libouchec a Panenská, na tři dny je tam tedy provoz omezen.

 V úterý začali s úklidem tunelů pracovníci Správy a údržby dálnice ze střediska v Řehlovicích levé tubusy tunelů. Doprava je tedy svedena jen do pravých tunelových tub. A co takový úklid tunelu obnáší?
 

"Začínáme odshora. Myjeme čočky kamer – těch tu máme přes 300, pak značky a ukazatele, speciálním kartáčem umyjeme těleso tunelu, to jsou jeho stěny a končíme u podlahy. Celé čištění obou tunelů Panenská a Libouchec trvá nepřetržitě tři dny a tři noci, lidi se nám tu střídají ve dvanáctihodinových šichtách,“ vysvětluje Petr Zajíc, vedoucí Správy a údržby dálnice.

"Dá se říct, ze celý tunel vlastně vygruntujeme od shora až dolů a pak i pod zemí,“ vysvětluje Zajíc.

 

Příliš zásaditá voda

 

Postarat se o vodu, která horninou nad tunelem obtéká kolem tubusů, není nic lehkého. "Ta voda, co nám teče do sběrných nádržích, je hodně zásaditá, my ji tady probubláváme kysličníkem uhličitým,“ popisuje úpravu dešťové vody Zajíc.

 

Hollywood a Barrandov

 

Blížíme se ke dvěma dodávkám v nich je kromě různých hejblátek a přístrojů také takové malé "autíčko“. Pracovníci vysvětlují: "Je to kamera na kolečkách, něco takového, co máte v ruce,“ ukazují na mou kameru. "Je schopná nejen nám ukazovat, kde je problém či nějaká ucpávka nečistotou, ale také zaznamenává celou svou cestu a pak si její záznam mohou v Řehlovicích na dispečinku prohlédnout a zevrubně prozkoumat celý systém potrubí. Téhle kameře říkáme Hollywood, kolegové vedle mají přístroj české výroby, té zas říkáme Barrandov,“ smějí se chlapi u kamer.

 

Jedno čištění tunelů přijde zhruba na milion korun. "Přitom čistíme třikrát do roka. Je to potřeba. Hlavně po zimě je tunel celý od soli. Jednou ročně také oba tubusy zavřeme současně a zkoušíme, zda funguje poplašný systém,“ vysvětluje Zajíc.

"Snažíme se tuhle práci udělat co nejrychleji ale také co nejlépe. Podívejte se – tunel je čistý i na omak,“ ukazuje mi Zajíc čistou dlaň, kterou otřel o stěny tunelu.

Daniela Pilařová