VIDEO: Hasiči krotili rafty na divoké vodě

Čeští hasiči učili zahraniční kolegy jízdě na divoké vodě v umělém vodním kanálu v Opavě. Angličané ani Holanďané podobné zařízení nemají k dispozici.

Ovládání raftu na divoké vodě umělého kanálu v Opavě, vytahování tonoucích z rozbouřené vody a další dovednosti se učili hasiči z Velké Británie a Holandska v rámci několikadenního mezinárodního cvičení. Pro zahraniční hasiče to byla vesměs úplně nová zkušenost s divokou vodou, školili je proto opavští vodáci i čeští hasiči, kteří mají v tomto směru obrovské zkušenosti. Rozdíly v umění ovládání raftů mezi našinci a hosty z ciziny tak byly patrné na první pohled.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Hasiči soutěžili v záchraně lidí z vody. Vyhráli Češi


Necvičilo se však jen na člunech. "Hasiči trénují například proplavání vodního kanálu pouze v neoprenu, aby se naučili pohybu v rozbouřené vodě, nacvičují postupy při převrácení člunů, záchranu tonoucích z divoké vody i zpod jezu. Pro zahraniční účastníky cvičení je to vesměs úplně nová zkušenost, protože zejména Holanďané nemají k dispozici žádnou divokou vodu na které by se to mohli naučit,“ říká mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.


Hasiči z Holandska, Velké Británie, Polska a České republiky prošli celotýdenním cvičením konaným pod záštitou Evropské unie, kdy se zdokonalovali ve vodním záchranářství na různých místech a řekách Moravskoslezského kraje, přičemž absolvovali také soutěž na přehradě Slezská Harta.
 

Marek Švidrnoch