VIDEO: Modelář staví obří model Strahovského kláštera

Obří model Strahovského kláštera v Praze dokončuje v těchto dnech modelář Stanislav Vrška z Třebíče.

Monumentální stavba v měřítku 1:100 už je téměř hotová. Třebíčský modelář Stanislav Vrška už postavil model několika desítek budov včetně samotného komplexu kláštera. "V modelu je i kostel, hotely, zahrady a okolní budovy," vysvětluje.

 

Až bude celý koplex hovotý, bude umístěn na kruhové podložce o průměru 3,5 metrů a vystaven bude přímo ve Strahovském klášteře v Praze. "Budeme jej tam muset převézt po částech, protože do jednoho auta by se nevešel," dodává autor.


Tisíce hodin práce

 

Vrška má přitom na dokončení modelu už jen pár dní. Výstavní premiéra jej totiž čeká už 9. prosince u příležitosti znovuotevření zrekonstruované Strahovské knihovny. "Poslední dny na něm pracuji téměř nepřetržitě, abych všechno stihl včas," přiznává. Stavbu začal letos v březnu a od té doby na ní strávil více než tisíc hodin.

 

A to na modelu nepracuje úplně sám. Pomáhají mu i partnerka a dcera. "Pracují na některých detailech, jako je například dlažba, nebo miniaturní sochy," říká autor.

 

Jen soch je totiž v modelu přes čtyřicet a samozřejmě ve stejném měřítku, jako budovy. Detailní sochy tak měří jen okolo dvou centimetrů.

 

Všechny domy prošel

 

Všechny domy v modelu jsou věrnou zmenšenou kopií svých předloh. "Mám k dispozici asi čtyři sta fotografií včetně leteckých snímků a půdorysů budov. Všechny domy jsem také osobně prošel, aby mi neutekl nějaký detail," tvrdí. Samotné budovy jsou postaveny ze dřeva, papíru  a lepenky, výplně oken jsou z průsvitné fólie.

 

Větší je jen Třebíč

 

Právě vznikající model Strahovského kláštera je jednou z největších prací Stanislava Vršky a zároveň i jedním z největších takových modelů u nás. "Osobně pracuji jen na jedné větší věci a  tou je   historický model Třebíče z roku 1835. Po dokončení bude mít rozměry 5 krát 3 metry a pokud přistavím i předměstí, dostaneme se až na jedenáct krát tři metry," říká.

 

Tuhle stavbu ale musel prozatím odložit a to právě kvůli Strahovskému klášteru. "K Třebíči se asi vrátím zase na jaře," odhaduje modelář.  Tou dobou už ale jeho práci budou moci vidět všichni, kdo si model Strahovského kláštera přijdou v Praze prohlédnout.

Dušan Vrbecký