VIDEO: Na návsi v Lesné už tři týdny parkuje parník

Nevšední atrakci mají už tři týdny v Lesné na Znojemsku. Uprostřed návsi tu parkuje třicetimetrová loď.

Maďarský hydrobus nechali v Lesné odstavit policisté na žádost Povodí Moravy. Loď totiž byla na cestě na pět kilometrů vzdálenou Vranovskou přehradu, kam ale zatím nemůže. Majiteli chybí povolení. "Loď na Vranovskou přehradu momentálně nesmí z důvodu nedoložení některých dokladů, jako je způsob dopravy na vodní hladinu a zabezpečení přejezdů přes pozemky Povodí Moravy," potvrdila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

 

Chybí jeden papír

 

Majitel lodi Martin Balík ze Znojma proto usilovně dává věci do pořádku. "Pracujeme na tom, abychom loď mohli co nejdříve na přehradu spustit. Od příští plavební sezony bychom ji pak chtěli dát do provozu," tvrdí muž, který bezmála třicet  metrů dlouhou loď  veze na Vranov až ze Slovenska. "Dřív jezdila v Maďarsku na Balatonu, naposledy ale byla v provozu na přehradě Gabčíkovo," prozradil Balík.

 

Na Vranovskou přehradu ji převáží proto, že přesně takové tu jezdily až do začátku devadesátých let, než byla lodní doprava dočasně zakázána. "Je v tom i kousek nostalgie, tyto lodi sem prostě patří," je přesvědčen Martin Balík.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vypuštěná Vranovská přehrada odhalila zatopenou vesnici

 

Žádost už odevzdal

 

Parník už po souši urazil více než dvě stě padesát kilometrů, posledních pět mu ale stále zbývá. "Nevím, jak dlouho ještě budeme muset stát tady na návsi v Lesné, záleží na vyjádření Povodí Moravy," tvrdí Martin Balík. Podle mluvčí ale zatím není jasné, kdy podnik povolení vydá. "Žádost nám pan Balík odevzdal 23. září, nyní musí projít kontrolou. Poté dojde k trojstranné dohodě o využití pozemků, protože Povodí Moravy tyto pozemky pronajímá třetí osobě," vysvětlila Grodová. 

 

Kromě této záležitosti prý nic nebrání tomu, aby loď mohla po přehradě plout. "Všechny povolení na provoz lodi mám v pořádku, jde jen o to, že jsme včas nepožádali o vjezd na pozemek, ze kterého bychom mohli loď spustit na vodu," vysvětluje majitel hydrobusu.

 

Vesnická atrakce číslo 1

 

V Lesné se zatím odstavený parník stal turistickou atrakcí. "Vůbec nám tu nevadí, naopak, aspoň se o nás ví," usmívá se majitel zdejšího muzea motocyklů Pavel Holcmann. A nadšení jsou i turisté. "Jsme tu na dovolené na Vranovské přehradě a dozvěděli jsme se, že tu stojí loď. Je zvláštní, vidět ji takhle na návsi, určitě by jí bylo lépe na vodě," říkají návštěvníci Lesné, kteří se u odstaveného parníku nezapomínají vyfotit. Proti není ani obec. "Dokonce zatím ani nemusím platit parkovné," usmívá se majitel.

 

Majitel lodi se proto zatím pustil přímo na návsi do rekonstrukce interiéru lodi. "Veškeré obložení bude nové," ukazuje. Nový nátěr hydrobus pomalu získává i zvenčí. Kdy se loď poprvé dotkne hladiny přehrady ale  zatím není známo. "Na to nedovedu odpovědět, nejprve musí být zkontrolována žádost pana Balíka," řekla mluvčí Povodí Moravy. Sám majitel lodi věří, že jde o zálěžitost maximálně několika málo týdnů. "Věřím, že loď bude na vodě co nejdřív," dodal.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Dušan Vrbecký