Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Nejrychlejší auto z Česka to natře i Lamborghini

Z nuly na sto za tři sekundy, maximální rychlost 320 km/h, obsah motoru 4,3 litru, výkon přes 400 koní a spotřeba 70 litrů na sto kilometrů.

To není popis nového modelu Lamborghini, či Ferrari, nýbrž míry nejrychlejšího vozu vyrobeného v České republice – Tatry Eccore Sport V8.

 

Spatřit na vlastní oči toto unikátní auto však není snadné, na silnici jej totiž nepotkáte. Část svého života tráví v automobilovém muzeu v Kopřivnici, nebo rve asfalt na závodních okruzích u nás i v zahraničí. Tatra Eccore se původně měla prodávat jako sportovní verze limuzíny Tatry 700, nakonec však byl v roce 1996 vyroben jediný exemplář.

 

Dodnes tak Tatra Eccore zůstala nejrychlejším autem, jaké kdy bylo v Česku vyrobeno. "Je to obrovská rarita, a všude, kde se s autem objevíme, budíme velkou pozornost,“ říká jeden ze dvou bratrů-majitelů Stanislav Hajdušek z Kopřivnice, který spolu s bratrem Zdeňkem na Tatře Eccore závodí. "Unikátnost tohoto vozu je navíc i v tom, že na okruzích je to jediné auto, které má vzduchem chlazený motor,“ doplňuje Stanislav Hajdušek, který před několika lety v tomto voze pokořil na dráze mošnovského letiště hranici tří set kilometrů v hodině.

 

Oficiální rekordní rychlost však pochází z roku 1997, kdy Tatra Eccore projela měřenou trať v obou směrech průměrnou rychlostí 287 km!h! Není tedy divu, že se na vytrvalostních závodech daří bratrům Hajduškovým v tomto nadupaném autě porážet tak zvučné značky jako Mercedes, Porsche, Audi, Ferrari, Lamborghini či BMW. "Pokud vše dobře klape, umísťujeme se pravidelně maximálně do desátého místa,“ usmívá se Zdeněk Hajdušek, který spolu s bratrem v těchto dnech letos poprvé vytáhl auto na testování na tatrováckém polygonu v Kopřivnici, aby před sezónou vyladili mouchy.

 

Oba bratři Hajduškové jsou přitom sportovním fandům známí i z jiných sportů. Stanislav Hajdušek má za sebou třiapadesát startů v hokejové reprezentaci, s níž v roce 1981 vybojoval bronzovou medaili na MS ve Švédsku, jeho bratr Zdeněk zase v roce 1988 absolvoval s kamionem Tatra 815 legendární Rallye Paříž-Dakar.

tn.cz / Marek Švidrnoch