Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Obří díry ničí řidičům u Jablunkova auta ve velkém

Desítky nehod, z nichž některé si vyžádaly i zranění, mají na svědomí obrovské díry na silnici poblíž Mostů u Jablunkova. Hlavní tah na Slovensko tam lemují hromady zničených disků z kol.

Obrovité výtluky na silnici 1/11 (E 75) poblíž obce Mosty u Jablunkova na Frýdeckomístecku sužují motoristy už několik měsíců. Ohromné díry hluboké i přes deset centimetrů nejsou jednotlivě nijak označeny, motoristy varuje jen značka omezující rychlost na třicet kilometrů v hodině, která je však umístěna několik set metrů před samotnými dírami. Zejména v noci tak nemá řidič nejmenší šanci díry včas zpozorovat. Mnoho motoristů si proto už zničilo kola, silnici lemují desítky rozmlácených disků a dalších odpadlých částí aut.


“Jel jsem tudy v noci před několika dny, měl jsem namířeno do Košic, ale dál už jsem nedojel. Jel jsem v rychlém pruhu za kamionem, který právě objížděl odstavené auto, když se ozvala strašná rána. Auto se otřáslo, musel jsem okamžitě zastavit, a zjistil jsem, že mám úplně zničené celé přední kolo a poškozené i zadní kolo. A netrvalo dlouho a v dířě skončilo další auto, takže jsme tam stáli se zničenými koly dva. Byl jsem naprosto v šoku z toho, že ty díry vůbec nejsou označeny,“ říká Josef Podešva, který se stal jednou z obětí ohromných výtluků. “Zavolal jsem policii, ale když přijeli, dozvěděl jsem se od nich, že kus před dírami jsou značky omezující rychlost, které jsem ani neviděl, protože jsem jel za kamionem, a tím debata o vině skončila,“ dodává naštvaně Podešva, jemuž náraz do díry způsobil na voze BMW škodu za nejméně dvacet tisíc korun.


Dopravní policisté z Třince tak poslední dobou nedělají prakticky nic jiného, než vyjíždějí k poničeným autům na tomto úseku. Nejde však jen o zničená kola a proražené pneumatiky. Před několika dny zde řidič po najetí do největší díry v levém rychlém pruhu nezvládl rozkolísané řízení, vyjel do protisměru, a srazil se čelně s protijedoucím autem. Požár pak vozidlo zcela zničil, a nehoda si vyžádala těžké zranění řidiče. “Tento úsek je skutečně ve velmi špatném stavu, a naši policisté tam k nehodám vyjíždějí velmi často. Upozorňovali jsme na tuto situaci Ředitelství silnic a dálnic,“ potvrzuje zástupce vedoucího dopravního inspektorátu Třinec Petr Beroušek.


“My jsme si špatného stavu tohoto úseku silnice vědomi, snažili jsme se silnici alespoň označit sníženou rychlostí a v těchto dnech už probíhá výběrové řízení na zhotovitele, který v nejbližších týdnech provede opravu. Finanční prostředky na to jsou vyčleněny, celá oprava by měla stát kolem dvou milionů korun,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Martina Vápeníková. Každodenním haváriím na tomto úseku, stejně jako neustálým výjezdům policie tak snad brzy odzvoní. Než však k opravě děr skutečně dojde, hromady disků kolem silnice ještě o pár desítek kousků narostou.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Marek Švidrnoch