Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Pelhřimov se dočkal slavného krematoria. Hned shořelo

Zdroj: Dušan Vrbecký

Jen několik minut sloužilo obyvatelům Pelhřimova zbrusu nové krematorium. Pak shořelo.

Dlouhých 25 let čekali obyvatelé Pelhřimova na okamžik, kdy ve městě vznikne krematorium. A to i přesto, že do něj svého pacienta posílal lékař v podání Rudolfa Hrušínského ve filmu "Vesničko má, středisková" už v roce 1985. Krematorium z legendární věty, která zlidověla, totiž v  Pelhřimově nikdy nebylo. 

 

PODÍVEJTE SE

Legendární scéna z filmu Vesničko má, středisková

 

"Konečně jsem se dočkali. Dnes otevíráme krematorium i když nám jej ve filmu přisuzovali už tak dávno," řekl starosta Pelhřimova Leopold Bambula.  Nebyl jediný, kdo měl z otevření spalovny ostatků radost. "Musím si to vyfotit, protože tohle mi kamarádi neuvěří," prohlásil jeden z návštěvníků.
 

Celá věc měla ovšem háček. Krematorium totiž na zelené louce u kulturního domu vybudovali během několika dní hasiči, kteří se navíc rozhodli, že budovu hned při prvním žehu nechají shořet. Šlo totiž o recesi a zároveň o pokus o vytvoření netradičního rekordu. 


Nápad na dálku posvětil i muž, který Pelhřimovu krematorium kdysi neprávem přisoudil - scénárista Zdeněk Svěrák. "Omlouvám se, pokud jsem svou nepravdou městu způsobil újmu. Nápad postavit krematorium a nechat ho při prvním žehu shořet považuji za geniání," vzkázal Svěrák místním obyvatelům.
 

Krematorium zapálil starosta

 
Budova z dřevotřískových desek tak Pelhřimovu sloužila jen chvíli. Krátce po slavnostním přestřižení pásky jej totiž starosta města osobně podpálil. Místní lidé se spolu s dobrovolnými hasiči s historickou stříkačkou snažili vysněnou budovu uhasit, vše ale bylo marné. Nestačil ani živý řetěz, který v hasičských přilbách posílal vodu na hašení až z půl kilometru vzdálené kašny na náměstí. Krematorium lehlo popelem a v něm i stížnosti místních. Každý totiž mohl do rakve v budově vhodit papírek se seznamem věcí, které ho štvou. 

 
Město tak mělo krematorium jen několik minut, obyvatelům Pelhřimova to ale nevadilo. "Alespoň byl utvořen rekord v hašení pomocí živého řetězu lidí, přenášejících vodu v hasičských přilbách," potvrdil Luboš Rafaj, komisař agentury Dobrý den, která shodou okolností sídlí právě v Pelhřimově.


Málem chytil i kulturák

 

Přesto požár krematoria neproběhl úplně hladce. Oheň se totiž dlouho nechtěl rozhořet a když ho pak organizátoři přikrmili kanystrem nafty, propukl požár doopravdy. Připravení profesionální hasiči pak museli plameny krotit několika proudy vody, aby oheň nepřeskočil i na sousední kulturní dům. 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Dušan Vrbecký