VIDEO: Psí babyboom flat coated retrieverů: Sedmnáct štěňat najednou

Nebývalý přírůstek do rodiny si v těchto dnech užívá chovatelka psů Yvetta Holíková z Třebíčska.

Yvetta Holíková se už několik let specializuje na chov u nás málo známých flat coated retrieverů - loveckých psů příbuzných s mnohem populárnějšími černými či zlatými retrievery. Dva roky za sebou ale na štěňata čekala marně. Povedlo se až teď. "Nechala jsem pokrýt dvě feny a obě během tří dnů porodily celkem sedmnáct štěňat. Jedna jich má deset a druhá sedm," rozplývá se chovatelka.

 

Navíc se jí podařil ještě jeden kousek. Hned čtyři štěňata mají pro tuto rasu velmi netradiční a vzácnou hnědou barvu. "Oba rodiče musí nést hnědý gen a to se moc často nestává. Hnědá barva je u tohoto plemene vzácná," dodává.

 

Štěňata bydlí v obyváku

 

Šestitýdenní chlupáči se už mají čile k světu a své majitelce dávají pořádně zabrat. Spolu se čtyřmi dospělými fenami spořádají za čtyři dny patnáct kilo granulí a navíc si svou paničku doslova obtočili kolem tlapek. "Mám je všechny doma v obyváku, kde s nimi i spím," prozradila. Štěňata prý dokonce dočasně vyměnila za svého partnera, který pro změnu sdílí ložnici se čtyřmi dospělými psy.

 

Sedmnáct psích prcků prý pravidelně vstává kolem třetí hodiny ráno, kdy si žádá mateřské mléko od svých matek. "Pak ještě usnou, takže se to dá zvládnout," dodává Holíková. Okolo štěňat se točí i během dne a když je hezky, v koši na prádlo je přenáší z obyváku na zahrádku do trávy.

 

Z neobvyklého odchovu má Holíková velkou radost, tolik flat coated retrieverů prý pohromadě v jednom domě neviděla. "A teď je mám přímo u sebe," říká. Všech sedmnáct chlupáčů jí navíc velmi přirostlo k srdci, doma ale nakonec nezůstane ani jeden. "Všechna štěňata už mají své majitele, půjdou do Polska, na Slovensko a několik jich zůstane v České republice," říká.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Dušan Vrbecký