VIDEO: Rybník na Vysočině obsadily DRAVÉ ŽELVY. Vypustil je tam chovatel

Dravé želvy nádherné se objevily v rybníce Kukle u Polné na Jihlavsku. Zoologové varují - želvy mohou v rybníce způsobit ekologickou katastrofu.

Býval to hit 90. let - ve zverimexech se želvy nádherné prodávaly za stokorunu. Zelené želvičky velikosti pětikoruny šly proto na dračku - lidé je chovali doma v akváriu. Jenomže teď, když vyrosly, se jich zbavují. "Bohužel je chovatelé házejí do rybníků a řek, což je velký problém. Želvy nádherné se totiž v našich klimatických podmínkách adaptovaly a jsou tu schopné přežít i zimu," říká jihlavský zoolog Jan Vašák.

 

A nejen to. Za patnáct let vyrostly mnohdy až na více než třiceticentimetrový průměr krunýře a doma už pro ně není místo. A tak končí ve volné přírodě. "To je rozhodně problém. Pokud lidé neví, co s nimi, měli by je donést do útulků, ktreré se o ně dokáží postarat, ale rozhodně ne do rybníka," dodává Vašák.

 

Tři želvy v rybníce u Polné

 

Jenomže přesně to zřejmě udělal chovatel z Polenska. "V rybníce jsou minimálně tři želvy. Když svítí sluníčko, vyhřívají se na kládě u břehu," popsala jedna ze svědkyň, která želvy v rybníce Kukle viděla. "Jsou tam už minimálně rok," dodává.

 

Podle zoologa nemá želva nádherná v české přírodě přirozeného nepřítele, naopak sama je divokým predátorem. "Je schopna vyhubit malé obojiživelníky a rybí plůdek," říká Vašák. Navíc jde o dlouhověkého tvora, který se dožívá až padesáti let. V českých vodách proto mohou želvy "řádit", klidně dalších třicet let. "Už byly v Čechách zaznamenány případy, kdy nakladly vejce, zatím se jim ale nepodařilo rozmnožit se. To ve Španělsku nebo Francii už ano a jejich výskyt je tu obrovským problémem," tvrdí zoolog.

 

Místní ale trojici želv berou jako atrakci. "Chodíme se na ně dívat," tvrdí místní. Plaché želvy se navíc asi jen tak nepodaří odchytit, na příchod diváků totiž reagují rychlým útěkem pod vodní hladinu.

Dušan Vrbecký