VIDEO: Soutěž dřevorubců. Řetěz pily vymění za 12 sekund

Rozborka a sborka motorové pily na čas, řezání na přesnost, ale také řezání superpilou. To jsou závody dřevorubců.

Mistři dřevorubeckého náčiní se v sobotu sešli v areálu chátrajícího zámku v Brtnici na Jihlavsku. Konal se tu už třetí ročník dřevorubeckých závodů, které svou exhibiční účastí okořenil i šampion svého oboru, čtyřnásobný mistr Evropy, vicemistr světa a nejlepší český závodník v této disciplíně Martin Komárek.

 

Právě on na sebe poutal hlavní pozornost, i když jeho vystoupení bylo jen nesoutěžní. Bývalý absolvent lesnické školy, který se ale několik let živit jako dřevorubec, než se začal závodění věnovat profesionálně, předváděl, co všechno se dá s pilou a sekerou dokázat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepším českým dřevorubcem je už zase Moravák

 

Superpila s motorem o výkonu Fabie

 

"Je to sport jako každý jiný, náročný na fyzičku, ale i koordinaci pohybů a zručnost," říká muž, který za necelou minutu dokáže ve třímetrové výšce na vlastnoručně upevněném můstku přesekat kmen stromu. "Tohle je královská disciplína tohoto sportu," řekl o přesekávání klády ve výšce.

 

Komárek pak předvedl i rychlořezání kmene superpilou. "Je speciálně určena k závodům, má výkon 62  koní, řetěz se točí dvousetkilometrovou rychlostí a tři kotouče o průměru 45 cm dokáže uříznout za sedm sekund," předvádí Komárek. Mimochodem, výkon pily je prakticky totožný s nejslabší tříválcovou Fabií.

 

V celé České republice jsou takové pily pouze dvě, po Evropě jich kolují zhurba tři desítky. "Cena je sto sedmdesát tisíc a běžet může jen dvacet sekund, protože by víc nevydržela," dodává dřevorubec šampion. Vzhledem k nákladům na pilu tak prý jediný řez vyjde na dva tisíce korun.

 

Výkony mistra ovšem motivovaly i ostatní soutěžící, byť jejich disciplíny byly trošku jiné. I tak ale padaly špičkové výkony. Například nejrychlejší rozborka a sborka motorové pily včetně výměny řetězu trvala necelých třináct sekund, což je čas evropských šampionů. Největší potlesk ale sklidil teprve dvanáctiletý Honzík Anděl, který úkol zvládl za dvacet sekund a do kapsy tak strčil i mnohé zkušenější borce.

Dušan Vrbecký