Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Takhle bude vypadat nový plynovod Gazela

Zdroj: Daniela Pilařová

V obci Brandov v Krušných horách začala výstavba nového plynovodu Gazela. Má to být pojistka proti plynové krizi z minulého roku, kdy Rusko zastavilo dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Plynovod Gazela propojí přes území naší republiky jižní Německo s plynovodem Nord Stream. Ten povede do Německého Greifswaldu a naváže na plynovod OPAL.

 

"Tenhle plynovod je největší investicí vlády posledních desetiletí, bude stát zhruba deset miliard korun,“ říká mluvčí společnosti Net4Gas Milan Řepka. Právě Net4Gas Gazelu staví. „V obci Brandov pak bude hraniční předávací stanice. Gazela je už třetí cestou, kterou se bude plyn dostávat do Evropy. V budoucnu by měl zabránit výpadkům dodávek plynu, jaké loni  způsobily spory Ruska s Ukrajinou, je to vlastně taková pojistka,“ dodává Řepka.

 

Gazela umožní zapojení do severní cesty, jejíž osou je plynovod Nord Stream, který vede z ruského Vyborgu, do německého Greifswaldu a dál německým plynovodem OPAL až na hřeben Krušných hor.

 

"Plynovodem poteče plyn převážně směrem do České republiky a dále do Německa, je ale projektován jako obousměrný, ročně by jím mělo protéct až 33 miliard krychlových metrů ročně. Měl by být zprovozněn už v roce 2012,“ vysvětluje Řepka.

 

Stavba plynovodu podle všeho nikomu z brandovských obyvatel nevadí, společnost která ho staví nezaznamenala žádné protesty nebo stížnosti místních lidí.
 

Daniela Pilařová