Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Záchranáři v plné permanenci v lomu Velká Amerika

Desítky zdravotnických záchranářů, hasičů a policistů nacvičovaly od úterního rána záchranu dvanácti osob, které uvízly v lomu Velká Amerika na Berounsku.

Podle ředitele berounských hasičů jen jeho lidí bylo přítomno více než šedesát. Rozsáhlé cvičení mělo prověřit schopnosti všech složek integrovaného záchranného systému pracovat v nedostupném terénu.

"V lokalitě Velké Ameriky jsme jen loni zasahovali sedmkrát," uvedla pro Mediafax mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. Poslední pravdový zásah záchranářů byl však minulou sobotu. "Dívka, která spadla do nedalekého lomu Malá Amerika přežila, její přítel se psychicky zhroutil," připomněla událost mluvčí.

Na záchraně vážně zraněné dívky se podílely současně vrtulníky letecké záchranné služby a policie s dvoučlennou osádkou leteckých záchranářů z řad hasičů Středočeského kraje. Ti se spustili z vrtulníku a zraněnou dívku v nosítkách připravili k transportu pomocí jeřábu na palubu policejního vrtulníku. Ten poté přeletěl na nedalekou louku, kde byla zraněná žena přeložena do vrtulníku Letecké záchranné služby a přepravena do nemocnice.

Jednotky v úterý nacvičovaly záchranu skupiny turistů, pod kterými se utrhl horní okraj lomu. Jeden z figurantů byl ve vodě, další visel na skále a ostatní byli rozptýleni na různých částech lomu. Celkem byla připravena simulace dvou smrtelných úrazů, tři těžká a dvě střední zranění i čtyři lehké úrazy.

Cvičení se účastnili členové lezecké a vodní záchranné služby, kterým měl vypomoci vrtulník letecké služby. Ten sice přiletěl, ale při záchraně tonoucího nakonec pracovali záchranáři ze člunu. Záchranná služba podle mluvčí Terezy Janečkové měla za úkol roztřídit a ošetřit zraněné podle naléhavosti zdravotního stavu a určit prioritu transportu do zdravotnických zařízení.

Podle vyjádření ředitele berounských hasičů Milana Nováka jednotky o prověřovacím cvičení dopředu nevědí. "To, že osoby nejsou v ohrožení se dozvídají až po vyhlášení poplachu a výjezdu," dodal ředitel. Toto opatření je nutné, aby se vyloučilo případné poničení techniky nebo dopravní nehoda. "Ale i když hasiči vědí, že jde o nácvik, jejich spolupráce i adrenalinový nápor je stejný jako při skutečném zásahu," poznamenal Novák.

Před polednem bylo cvičení ukončeno.
 

tn.cz / Mediafax