Voda z potrubí zaplavila v centru Litoměřic sklepy

V Litoměřicích se potýkají s havárií na vodním řadu. Voda zaplavila sklepy patnácti historických domů.

Obyvatelé ulic Velká Dominikánská a Okružní v centru Litoměřic prožili z pondělí na úterý bezesnou noc. Jejich sklepy totiž zaplavila voda z prasklého vodovodního potrubí, která nejdříve vytopila třípatrové podzemní historické sklepy. Domy se nacházejí v památkové rezervaci. Obyvatelé byli o havárii informováni ještě v noci.

 

"Od půlnoci do dvou do rána jsme obcházeli se starostou města Ladislavem Chlupáčem všechny domy v ulici. Snažili jsem se obyvatele upozornit na problém s prosakující vodou do sklepů," řekl vedoucí litoměřického stavebního úřadu Jan Nejtek.

 

Během havárie nedošlo k evakuaci ani ke zraněním. Ulice je pro dopravu od rána uzavřena. Na místě budou hasiči odčerpávat vodu ze sklepů v průběhu celého dne.

 

Stav domů přijel v odpoledních hodinách zkontrolovat statik. V jednom sklepě místního obyvatele došlo k propadu spodní části sklepní klenby na dvou místech. Statiku domu by to ale nemělo ohrozit.

 

Pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací zatím zprávu o příčině havárie nevydali. Místo poškození našli až na druhý pokus. Díru na vodním řadu už vodohospodáři opravili.

 

Podzemní historické sklepy pocházejí ze 14. století. V současné době nejsou k ničemu využívány. Dříve sloužily jako sklady potravin.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mak s přispěním Martina Kočárka TN.cz