Vodáci pozor: Lužnice je u Majdaleny na druhém povodňovém stupni

kajakář (ilustrační foto)
Zdroj: oficiální zdroj
Povodňová vlna stoupá Lužnicí - ilustrační foto

Řeka Lužnice byla ve středu kolem poledne u Majdaleny na Jindřichohradecku na druhém povodňovém stupni, vodáci by neměli na řeku vyjíždět.

Tomáš Vlasák z českobudějovické hydrologické služby řekl, že voda stoupla v řece po intenzivních deštích u rakouského Gmündu a na Novohradsku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Někteří vodáci se musejí předem registrovat přes internet

 

"Hlavně kolem Gmündu spadlo v noci na úterý až 100 milimetrů srážek. Voda tak spolu s plošnými srážkami v Jihočeském kraji vytvořila povodňovou vlnu, která jde postupně horní Lužnicí," řekl Vlasák.

 

 

Pomalý postup vlny zdůvodňují hydrologové množstvím meandrů, které Lužnice tvoří. Na hraničním soutoku Lužnice a Křemelice teklo asi 80 kubíků vody za vteřinu, u jezu Pilař u Majdaleny teče nyní 52 kubíků. Stav vody se tedy postupně snižuje. Povodně však velké škody nepůsobí, voda se vylévá do luk.

 

Situace na řece ale ohrožuje vodáky. "V meandrovitém korytě je při zvýšeném stavu vody silný proud, pro vodáky nebezpečný. Hodně nebezpečné jsou také jezy na Lužnici, jako je Pilař, Metel nebo jez v Dráchově a další až po Bechyni," dodal Vlasák.

 

Podle předpovědi meteorologů během středy pršet nebude a voda by měla pomalu opadat.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax