Vodák se topil v Bečvě, zachránili ho hasiči

Dva vodáci si vyjeli na Bečvu v nafukovací kanoi. Nezvládli jez a převrátili se. Jeden muž doplaval ke břehu, pro druhého museli do vody hasiči.

Hasiči zachraňovali v sobotu u Lešné na Vsetínsku topícího se vodáka uvězněného pod splavem na rozvodněné Bečvě v převrácené nafukovací kanoi. Mluvčí hasičů Ivo Mitáček řekl agentuře Mediafax, že podchlazeného muže se podařilo vytáhnout po dvaceti minutách.


Dva vodáci si v sobotu vyjeli na nafukovacím člunu po řece Bečvě, když nezvládli jeden ze splavů v lokalitě u Juřinky a převrátili se. Jeden z mužů stačil doplavat na břeh a zachránit se. Druhý zůstal v nebezpečné peřeji pod splavem, kde byl uvězněný v nafukovací kánoi Pálava.


Hasiči byli na místě do několika minut. Divoká voda pod rozvodněným splavem byla nebezpečná pro nasazení hasičského člunu s motorem. Velitel zásahu proto rozhodl použít záchranné lano. "První pokusy o záchranu pomocí házecího lana nevyšly. Muž ho nedokázal zachytit a zbytečné opakování pokusů by jen prodlužovalo čas. Vodák ve člunu byl podchlazený a rychle ho opouštěly síly. Hasiči se rozhodli pro druhou variantu - vláčené lano. Na obou březích chytili konce záchranného lana a proti proudu ho dostali až muži ve člunu," řekl Mitáček.


Muž se nakonec zachytil lana a hasiči jej vytáhli na břeh. Záchranná akce trvala asi dvacet minut. "Podchlazeného a mokrého vodáka rychle vysvlékli ze šatů a hasiči mu poskytli své oblečení. Zesláblého jej hasiči odnesli k sanitce záchranky a po ošetření skončil i se svým kamarádem v nemocnici na vyšetření," dodal Mitáček.


"V minulosti naši hasiči zasahovali v podobných případech už několikrát. Není výjimkou, že rozvodněné toky v našem kraji lákají vodáky, kteří zkouší své dovednosti i během povodní nebo při jiných nevhodných klimatických podmínkách," upozorňuje Mitáček.


 

TN.cz