Vojenský újezd Boletice: ZŮSTANE ARMÁDĚ, JEN SE ZMENŠÍ

Vojenský prostor Libavá
Zdroj: Oficiální zdroj
V Boleticích zůstanou vojáci. Újezd se jen zmenší. Ilustrační foto

Armáda v Boleticích zůstane, újezd se zmenší o 12 procent.

Armáda ČR zůstane v Boleticích i nadále, pouze obdobně jako u dalších vojenských újezdů sníží jeho rozlohu, a to o 12 procent. Z areálu vyčlení všechny sídelní útvary, lidé mohou založit obce nebo se připojit k sousedním celkům, řekl v pátek novinářům v Olšině ministr obrany Alexandr Vondra.

 

Armáda v dohledné době zruší vojenský újezd v Brdech, ostatní zredukuje. "Boletice jsou v rámci našich újezdů jedinečné, umožňují výcvik všech druhů vojsk a jako jediné v ČR také výcvik v horském terénu. Zhruba během tří let se zredukuje rozloha újezdu v Boleticích o 12 procent, a to zejména v jižní části plochy. Všechny sídelní útvary tak budou ležet mimo areál újezdu," řekl Vondra.

PSALI JSME TAKÉ:

Vondra: Vojenský újezd v Brdech armáda už nepotřebuje

 

 

V celé ČR žije zhruba 2000 lidí v sídelních útvarech bez samosprávy na území vojenských újezdů, z toho 300 lidí v Boleticích. Sídelní útvary nemají vlastní samosprávu, podléhají zvláštnímu režimu a lidé v nich nemají stejná práva, ale ani povinnosti, jako ostatní obyvatelé obcí a měst.

 

"To se právě změní. Lidé budou moci založit vlastní obce na území sídelního útvaru nebo se připojit k sousední obci," dodal Vondra.

 

V Boleticích se připravují čeští vojáci na zahraniční mise, ale cvičí zde také zahraniční vojska. Páteční jednání ministra a armády s představiteli obcí a útvarů v boletickém újezdě patří do série jednání, na jejímž konci vznikne návrh vládě na redukci a optimalizaci újezdů.

 

"Plocha zabraného území představuje 1,7 procenta území státu, to je nejvíce z evropských zemí. A je to více, než je potřeba naší armády," doplnil Vondra.

 

Chystané změny vítá Jihočeský kraj. "Připravované kroky jsou logickým vyústěním situace. Obyvatelé sídelních útvarů po redukci újezdu sami rozhodnou, zda se budou chtít přidružit k některé ze sousedních obcí či zda vytvoří vlastní samosprávu a založí obce. Uvolněná území se tak ještě více otevřou lidem a stanou se součástí Jihočeského kraje. Ten bude podporovat v oblasti hospodaření a rozvoj turistického ruchu v rozumné míře a v souladu s životním prostředím," řekl agentuře Mediafax hejtman Zimola.

 

Mediafax