Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2008 21:07

Vůdce nácků si Janov pochvaluje. Nadává na policii

Demonstrace neonacistů se neobešla bez potyček. Zraněno bylo 14 lidí. Mezi nimi i naše reportérka.

Za úspěšné označil nedělní shromáždění na náměstí Míru v Litvínově předseda Dělnické strany (DS) Tomáš Vandas. Zhodnocení polistopadového vývoje v zemi a událostí v litvínovském sídlišti Janov obývaném převážně Romy si podle něj přišlo vyslechnout na 1000 lidí.


Podle Vandase nese vinu za střety při pochodu do janovského sídliště jednoznačně policie. "Policisté neumožnili dokončit akci tak, jak byla plánována. Poté se snažili účastníky pochodu vyprovokovat, aby mohli tvrdě zasáhnout," uvedl Vandas.


Náckové v centru Litvínova
Zdroj: Daniela Pilařová


Policie podle mostecké mluvčí Ludmily Světlákové postupovala správně. "Zákrok byl profesionální a ve všech směrech v souladu se zákonem," doplnila. Akce se podle ní zúčastnilo na 500 až 600 radikálů, policie měla ve městě asi tisíc mužů.


Pondělní střety policie s radikály byly patrně nejtvrdší od roku 2000, kdy rozsáhlé pouliční násilnosti provázely zasedání světových finančních institucí v Praze.


Stovky policistů a příznivců krajně pravicové DS bojovaly v ulicích kolem janovského sídliště skoro dvě hodiny. Proti extremistům stáli těžkooděnci s vrtulníkem, vodními děly a transportéry.


Výsledkem je podle předběžných informací 14 zraněných - sedm policistů a stejný počet radikálů. Celkem 15 lidí policie předvedla na služebnu. Jak to na místě vypadalo, se dočtete v on-line rozhovoru.


Proniknout do Janova se radikálům díky policejním opatřením nepodařilo. Situace se uklidnila až po 17. hodině. Podobný střet, i když o něco menší než dnes, zažil Litvínov před měsícem.Extremisté na policisty útočili mimo jiné dlažebními kostkami a kameny, které vytrhali z podezdívek plotů. Jak vidí situaci v Janově místní obyvatelé, si poslechněte ZDE.


Romové se do bitek nezapojili.

tn.cz / ČTK
Reklama