PŘÍBĚH: Vyhrál boj s rakovinou, teď běží přes celé Česko

Miroslav Kalina vyhrál boj s rakovinou. Teď se snaží pomoci lidem, které zákeřná choroba trápí.

Miroslav Kalina je na první pohled obyčejný čtyřicátník. Ve středu ale udělal něco neobyčejného. Ráno v osm hodin vyběhnul z Bíliny a za týden se hodlá po svých dostat do Ostravy.


Před skoro deseti lety vyhrál nad zákeřnou rakovinou varlete, lékaři mu sebrali mízní uzliny a on se rozhodnul pomoci nějak ostatním onkologickým pacientům .


Při léčbě si sliboval, že pokud se uzdraví, přihlásí se na trenérskou školu při Fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze. To také udělal a stal se trenérem tenisu.

 

Motivuje nemocné


Běží od karlovarské onkologie do centra onkologie v Ostravě
"Mým cílem není jen pomáhat věcně, chtěl bych motivovat lidi, kteří s rakovinou bojují. Hlavně se nevzdávejte a berte život s humorem,“ vzkazuje běžec.


Vloni daroval Kalina chomutovskému onkologickému centru televizory a letos by primářce rád předal symbolický šek. Proto se také rozhodl běhat. Už podruhé se tedy vydal na skoro 500 kilometrů dlouho trasu z Karlových Varů do Ostravy.


"Letos se mi běží dobře, není tak horko jako loni,“ usmál se Kalina, když jsme ho dostihli u Nechranické přehrady. "Mám už v nohách přes 40 kilometrů a cítím se skvěle,“ svěřil se běžec.


Na otázku, kde tráví noc, ukazuje na nedaleké auto. "Spím v autě, moc toho s sebou na cestu nepotřebuji, jenom kvalitní pití, jídlo, energetické tyčinky a dobrého přítele,“ ukazuje Miroslav Kalina na doprovod v autě.


"Jsem Mirkův kamarád, jeho nápad se mi líbil, proto s ním tuhle cestu absolvuju a budu se mu starat o zázemí, je to pro mě taková malá dovolená,“ vysvětluje řidič doprovodného vozidla Petr Kuchta.


Pomoci můžete i vy


Letos založil Kalina občanské sdružení Běh o život, na jehož webových stránkách www.behozivot.cz je konto sdružení. Částka, která na něj přijde, půjde opět na chomutovské onkologické oddělení. Pak se Kalina chystá postupně vybavovat další onkologická centra v Česku.

Daniela Pilařová TN.cz