Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 2. 2010

Vypuštěná přehrada odhalila 80 let zatopenou vesnici

Zdroj: Dušan Vrbecký

Bítov zmizel v roce 1932. Přestěhovaní obyvatelé ale na původní bydliště stále vzpomínají.

Velmi vzácnou podívanou nabízí v těchto dnech Vranovská přehrada na Znojemsku. Kvůli přípravám na jarní tání je v ní tak málo vody, že se po letech objevily základy vesnice, která byla při stavbě přehrady před osmdesáti lety zatopena.

 

"Starý“ Bítov v roce 1932 definitivně zmizel z mapy tehdejšího Československa kvůli stavbě Vranovské přehrady. Ležel totiž v údolí na soutoku řek Želetavky a Dyje právě v místě, kde byla vyprojektována nová přehrada. Stát sice nechal postavit "nový“ Bítov o pár kilometrů dál na kopci nad řekou, pro místní obyvatele to ale stejně byla rána.

120

Fotogralerie: Starý Bítov

Zdroj: Oficiální zdroj

Starý Bítov-9

Hodnocení:

Jejich domy byly zbourány a oni se museli stěhovat. "Lidé odsud odcházeli se slzami v očích. Nikomu se pryč nechtělo,“ vzpomíná devětaosmdesátiletá Marie Binderová, jedna z posledních žijících pamětnic "starého“ Bítova. "Chodila jsem tam do školy, do první třídy. Pak už nás přestěhovali nahoru a já dokončila školu v "novém“ Bítově,“ vzpomíná.

 

"Děláme si legraci, že jdeme domů"

 

Na téměř osmdesát let neexistující vesničku ale stále vzpomíná. A v těchto dnech o to víc, protože snížení hladiny v přehradě po patnácti letech odhalilo zbývající základy dávno zbořených domů. "Vždycky, když klesne voda, děláme si se synem legraci, že jdeme domů,“ směje se Binderová. Na starých fotografiích i dnes přesně ukazuje statek, kde žila její rodina, pamatuje si i obyvatele dalších stavení.

 

Základy některých domů se díky extrémně nízké hladině přehrady po letech dostaly na denní světlo, vidět jsou i zbytky obvodových zdí bítovského kostela. "Přehrada je upuštěna na patnáctileté minimum,“ potvrzuje mluvčí povodí Moravy Jana Kučerová.

 

Kostel před zatopením nezbořili

 

Právě kostel ve "starém“ Bítově byl navíc jedinou budovou ve vsi, která byla zatopena, aniž by byla zbourána. "Zatopili ho i se střešní krytinou, takže na dobových fotografiích je vidět celý kostel, jak ční z vody a okolo jezdí lodě,“ říká starosta Bítova Svatopluk Steffel. Oltář a církevní relikvie tu ale nezůstaly. Jako vzpomínka na původní vesnici byly přestěhovány do "nového Bítova.

 

Ten byl otevřen v roce 1932 a byl první uměle vyprojektovanou a postavenou vesnicí v Československu. "Je to vidět na jednotném stylu architektury domů, netradiční je i zdejší velké náměstí,“ dodává Steffel.

 

Stěhování do moderního

 

Obyvatelé si stěhováním polepšili. "Ve starém Bítově se svítilo petrolejkami a pro vodu se chodilo do studen. Tady stačilo otočit kohoutek a tekla voda, nebo otočit vypínač a bylo světlo,“ vzpomíná Binderová. Romantiku původní vesnice se prý ale nahradit nepodařilo. "Byla to nádherná vesnička v údolí pod hradem, už tehdy rekreační centrum. Pamatuji si, jak sem chodil na procházky pan baron Haas z borovského hradu. Byl to moc milý člověk,“ říká Binderová.

 

Dnes tedy ze "starého“ Bítova zůstaly jen trosky základů několika domů a podezdívky cest lemujících koryto řeky. I nad těmi se ale znovu brzo zavře hladina přehrady. Po jarním tání se totiž naplní na svůj původní stav a Bítov zůstane jen bezmála osmdesátiletou vzpomínkou.

Dušan Vrbecký TN.cz
Reklama