OBJEV: Karlův most opravdu spojuje malta z vajec!

Karlův most
Zdroj: Jindřich Kodíček

Dnes po stovkách let spekulací konečně víme, jestli je malta pojící kameny Karlova mostu vaječná, nebo ne.

A opravdu v ní vajíčka jsou! Prokázala to přítomnost bílkovin, které se vyskytují právě ve vejcích. Zvláštní přísada podle všeho neměla maltu zpevňovat, ale udržet ji déle měkkou, aby dělníci měli víc času uložit kamenné kvádry.


Maltu analyzovali odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické i experti z univerzity v Českých Budějovicích. Rozbory malty, o níž se říká, že obsahuje vajíčka, jim zabraly stovky hodin času.


Muzeum Karlova mostu otevřelo novou výstavu o rekonstrukci slavného mostu v úterý 15. října v půl druhé odpoledne. Expozice zabírá sto metrů čtverečních.Srovnává současně probíhající opravy s těmi minulými - ať už jde o použité materiály nebo techniku.


Podívejte se na reportáž o rekonstrukci mostu


Jádrem expozice je nově vyrobený unikátní model stavby Karlova mostu ze 14. století. Ten zobrazuje všechny fáze rozestavěnosti mostu - přípravu a transport materiálu, stavební stroje a 270 stavebních dělníků.Výroba modelu trvala rok a půl a podle autorů se jedná o dílo, které nemá v naší zemi svou detailností a precizností vypracování obdoby.Model kontrastuje s novodobou rekonstrukcí, návštěvníci tak budou moci porovnat tehdy a dnes používané stavební stroje, nářadí a pracovní oděvy stavebních dělníků.


V sobotu bude navíc v muzeu i na samotném Karlově mostě den otevřených dveří. Od 9 do 15 hodin bude program zahrnovat prohlídku staveniště, plavbu lodí Pražskými Benátkami do Muzea Karlova mostu a prohlídku nově otevřené expozice.Vystaveny jsou všechny nejzajímavější předměty nalezené v sondách během rekonstrukce a vylovené z Vltavy v okolí mostu za poslední období.

tn.cz / pez