Z jihlavské ZOO utekla lemuřice! Chytili ji na sídlišti

Půlroční samičku lemura rudočelého lovili ošetřovatelé z jihlavské zoo v lesoparku na sídlišti Březinky uprostřed města. Zvíře se podařilo po zhruba půldenním útěku chytit až díky uspávací střele.

Lemuří samička je z vlastního chovu jihlavské zoo a protože se k ní podařilo získat nepříbuzného samce, měla by být součástí chovného páru. "Takové páry jsou poměrně vzácné a každé mládě, které se takovému páru narodí, má velkou hodnotu pro celou evropskou populaci,“ uvedl zoolog jihlavské zahrady Jan Vašák.
 

Lemuří kolonie má v jihlavské zoo vyhrazený vlastní ostrov obehnaný vodou. Nikdo proto příliš nechápe, jak se vlastně samička dostala ven. "Poblíž probíhá prořezávka stromů, takže je možné, že spadla větev a lemuřici vylekala natolik, že ve stresu vyskočila ven,“ přemítá Vašák.
 

PODÍVEJTE SE
Jak se chytá uprchlý ibis

 

Zvíře nakonec venku přečkalo noc, najít se ho podařilo až na nedalekém sídlišti. Poloopička se usadila na jednom ze stromů v přilehlém lesoparku. Veterinář se nakonec rozhodl pro odchyt pomocí uspávací střely. "Zvolili jsme tento způsob proto, že hrozilo, že by lemura mohlo například srazit auto,“ vysvětlil Vašák.
 

I s uspávací střelou byl ale problém zvíře chytit. Lemur se totiž skrýval v listí. "Musí se trefit do svaloviny, střela nesmí zasáhnout hlavu, břicho nebo trup,“ řekl veterinář František Kostka. Lemuřici sice zasáhl hned napoprvé, jenomže selhala injekce a zvíře místo spánku zmizelo v koruně vedlejšího stromu. Úspěšný byl až další zásah, po němž uspaná lemuřice spadla přímo do náručí jednoho z ošetřovatelů. “Dostala dávku přiměřenou svému vzrůstu, měla by být v pořádku,“ dodal veterinář.
 

Lemuřici teď čeká povinní karanténa, poté by se měla vrátit zpět do své rodiny.

Dušan Vrbecký