Z podstavce sochy Lenina udělali památník politikovi Pavlu Tigridovi

Ze čtrnáctitunového žulového kvádru, který kdysi sloužil jako podstavec soše V.I. Lenina, je dnes socha antikomunisty a exulanta Pavla Tigrida.

Historický paradox má na svědomí Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě, v jehož areálu v pátek dopoledne zbrusu nový památník Pavlu Tigridovi odhalili.

 

Dílo sochaře Miroslava Rybičky se rodilo dva roky. Stálo 350 tisíc korun, a na jeho financování se nejrůznějšími sbírkami podíleli z velké části i samotní studenti školy. Slavnostního odhalení busty se v pátek zúčastnili i příbuzní Pavla Tigrida.


"Je to výborný historický vtip, je to sranda, že vyšroubovali Lenina, a místo něj postavili tátu,“ smála se při slavnostním odhalení dcera Pavla Tigrida Deborah Tigridová. "Měli jsme trochu strach, jestli si táta bude podobný, ale ano. Nos má úplně stejný jako brácha,“ usmívala se Deborah Tigridová. "Táta měl ohromný smysl pro humor, a myslím, že by se mu to strašně líbilo, že má památník z podstavce Lenina,“ přizvukovala jí i druhá dcera Kateřina Tigridová.


Socha Vladimíra Iljiče Lenina stávala na Leninově třídě, dnešní Hlavní třídě v Ostravě-Porubě od roku 1967 do roku 1990. Samotný Lenin skončil v rukou soukromého sběratele, podstavec pak v majetku obce.


"Projekt gymnázia nás oslovil, proto jsme jej podpořili darem v podobě podstavce a také částkou 50 tisíc korun zhotovení busty. To, že na podstavci kdysi stávala socha Lenina a nyní z něj vznikl památník věnovaný Pavlu Tigridovi, je zajímavým paradoxem dějin,“ uzavřel s úsměvem starosta Ostravy-Poruby Lumír Palyza.

Marek Švidrnoch