Záchranáři soutěžili v oživování i výměně kol u sanitek

S netradičními disciplínami si museli poradit záchranáři v rámci soutěže Rescue pohár. Zvládnout museli krom oživování i třídění raněných, či výměnu píchlého kola u sanitky.

První ročník záchranářské soutěže Rescue pohár ředitele Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje se ve středu odehrál v Třinci, kde soutěžilo dvanáct posádek z celého kraje. Výjimečnost soutěže spočívala v tom, že své znalosti museli dokázat členové dvoučlenných nelékařských posádek rychlé záchranné služby, kteří se v praxi velmi často dostávají na místa krizových situací jako první, ještě před příjezdem lékařů. Museli se tak vypořádat se šesti úkoly, při nichž předváděli nejen své odborné vědomosti, ale i zručnost.


“Připravili jsme jim úkoly, které mohou v reálu nastat a s nimiž si musejí umět v praxi poradit, takže například na čas měnili kolo u sanitky, v časovém limitu museli třídit raněné při hromadné havárii, vyprošťovali ženu z vraku auta, oživovali ženu v bezvědomí, či museli rozpoznat diagnózu u malého chlapce,“ přiblížil disciplíny mluvčí Záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.


Na všechny úkoly byl přitom stanoven patnáctiminutový limit, přičemž u některých z nich se museli záchranáři umět vyrovnat i s nepříjemnostmi, jako třeba s přítelem zraněné ženy, který se do nich neustále navážel a brzdil je při práci. “Do takových situací, kdy jim práci někdo znepříjemňuje, se záchranáři dostávají běžně, takže to musejí zvládat,“ dodal Lukáš Humpl. Se všemi soutěžními disciplínami si nakonec nejlépe poradila posádka Záchranné služby Ostrava, druhou příčku vybojovali záchranáři z Bruntálu, třetí skončili domácí záchranáři z Třince.
 

Marek Švidrnoch