Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ZÁHADA: Na Vysočině byla duha naruby

Takzvaná "podružná" duha se objevuje jednou až dvakrát do roka a vzniká deštěm ve větších výškách.

Neobvyklý meteorologický jev se objevil v minulých dnech v Polné na Jihlavsku. Odpolední oblohu rozzářila duha, která ale byla vzhůru nohama.
 

“Viděl jsem ji na obloze ze zahrádky,“ říká čtyřletý Filip, který spolu s dalšími obyvateli Polné kuriózní jev na jasné obloze takřka bez mráčku spatřil.
 

Překvapeni jsou i meteorologové, ale mají vysvětlení - v tomto případě se zřejmě potkaly dva vzácné úkazy najednou. Duha se totiž objevila ve chvíli, kdy svítilo slunce a nepršelo.


“Jde o takzvanou podružnou duhu, která se někdy objevuje zároveň s duhou klasickou. Říká se, že se objevuje tak jednou dvakrát do roka,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová.


Jenomže v tomto případě duha vznikla díky dalšímu vzácnému jevu. “Zřídka se stane, že z nějakého kumulu začne pršet ve vyšších vrstvách atmosféry a déšť vůbec nedopadne na zem. Což byl zřejmě tento případ,“ vysvětluje Honsová.


V posledních týdnech a měsících to není jediný neobvyklý meteorologický jev, který lidé v Česku pozorovali. Přímo našemu serveru poslal například čtenář z Plzně fotky na pohled zcela netypických mraků. Více TADY.

Dušan Vrbecký TN.cz