ZÁHADA světélkujícího podzemí v Jihlavě odhalena

Po letech bádání padla část záhady jihlavského podzemí. Unikátní svítící chodba není ani dílem duchů, ani vstupem do čtvrté dimenze.

Podle výsledků zkoumání, které byly zveřejněny dnes, na zdech svítí chemický nátěr.

"Jde o směs baritu a wurtzitu, ve kterém je stopové množství willemitu. Tato sloučenina má na svědomí ono zelenkavé světlo,“ řekl vedoucí Správy jihlavského podzemí Jan Šustr.

Ten zhruba před měsícem odebral v podzemí vzorky, které poslal na laboratorní rozbor, VÍCE TADY.

O původu světla v jihlavském podzemí se totiž léta jen spekulovalo. "Vzorků se tu odebralo víc, ale nikdy se nám nedostal do ruky žádný protokol,“ vysvětlil důvod testů Šustr.

Mnozí záhadologové přitom dokonce světlo přisuzovali mimozemským civilizacím, tibetským mnichům nebo vstupu do jiné dimenze.

"Teď už víme, že nejde o přírodní látku, ale o směs vytvořenou člověkem,“ vysvětluje Šustr. Záhadou ale dál zůstává, kdo látku na zdi v podzemí natřel. V Jihlavě totiž svítí dvě části podzemních chodeb, které jsou od sebe vzdáleny zhruba půl kilometru.

"Mohly to být protiletecké kryty za druhé světové války,“ tuší Šustr.

Hypotéz je prý ale více. Nátěr totiž může být i novějšího data, po druhé světové válce totiž nad chodbami měli své kasárny i čeští vojáci. Látka navíc svítí i na stěnách, které byly v šedesátých letech opraveny betonem.

To, kde se světélkující látka na stěnách vzala, se už ale nejspíš nikdy nedozvíme. Musel by se zřejmě jedině přihlásit ten, kdo jí podzemí natřel.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Dušan Vrbecký TN.cz