Zastupitel Jeseníku odpojil lidem elektřinu

Bez elektřiny žije už třetí týden téměř dvacet rodin v domě v Jeseníku. Elektřinu jim odpojil zastupitel města, v jehož prostorech je umístěn rozvaděč.

Ve stěží uvěřitelných podmínkách přežívají obyvatelé domu na Husově ulici v Jeseníku. Už třetí týden většině zdejších domácností nejde elektřina, jsou proto odkázáni na pomoc sousedů, kterým elektřina funguje. Chodby domu proto pokrývají kabely prodlužovaček, lidé jsou nuceni prát i vařit postupně, aby nepřetížili síť.


Od zdroje elektrického proudu domácnosti odstřihl zastupitel města Miroslav Chovanec, který v domě vlastní jeden z bytů, a také prostory restaurace Plíživá kontra. Využil toho, že právě v prostorách restaurace je umístěn rozvaděč elektrického proudu pro celý dům, a 5. května přívod elektřiny vypnul. Argumentuje přitom tím, že rozvaděč je v havarijním stavu, a elektřinu vypnul z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo ke zranění obyvatel domu.


Obyvatelé jsou ovšem přesvědčeni, že jde o jeho pomstu, protože si stěžovali na hluk z jeho restaurace. Zároveň se podle nich snaží na situaci vydělat, když po nich požadoval desítky tisíc korun za používání rozvaděče.


Lidé se proto obrátili na soud. Ten vydal předběžné opatření a nařídil zastupiteli Chovancovi, aby dodávky elektřiny okamžitě obnovil. Ten však nařízení soudu nerespektoval, a dál nechává obyvatele bez proudu.


"Podle revizní zprávy je rozvaděč v havarijním stavu a ohrožuje životy lidí. Proto jsem navzdory předběžnému opatření soudu elektřinu nezapnul,“ říká Miroslav Chovanec. Tento argument však obyvatele domu rozpaluje do ruda.


"Rozvaděč je sice ve špatném stavu, ale kdyby panu Chovancovi šlo skutečně o to, aby nás ochránil, nemohl by některým provozovnám a rodinám, které mu zaplatily nějaký poplatek, tu elektřinu pustit,“ říká předsedkyně Společenství vlastníků Husova 191/2 Kateřina Martínková s tím, že se ještě před odpojením rozvaděče pokoušeli s Miroslavem Chovancem domluvit, on však po společenství vlastníků požadoval mnohatisícové částky za používání rozvaděče. „On je toho názoru, že rozvaděč je jeho, protože se nachází v jeho prostorách. My si to nemyslíme, jsme přesvědčeni, že rozvaděč patří všem,“ říká Kateřina Martínková.

 

Obyvatelé domu nyní přežívají jen díky několika domácnostem, které si už před lety nechaly udělat vlastní rozvaděč, a nejsou na tom centrálním závislí. Od nich berou elektřinu ty domácnosti, které odmítly přistoupit na zastupitelovu hru. Během následujících dvou měsíců má společenství vlastníků objednáno zhotovení nového rozvaděče, do té doby však budou nejspíše bez proudu. Miroslav Chovanec totiž elektřinu pustit nehodlá.

Marek Švidrnoch