ZÁZRAK! V ostravské zoo se narodilo další slůně

Krátce před polednem se narodilo v úterý v ostravské zoologické zahradě další slůně, tentokrát samička. Agenturu Mediafax o tom informovala mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Slůně i matka jsou podle mluvčí v pořádku. "Zhruba po hodině od narození malá samička už také od své mámy pila mléko, a to z obou struků," řekla mluvčí.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova

 
Samice Johti porodila už čtyři potomky, ale svá dvě první mláďata zabila. Odchovala pouze svou dceru Vishesh, která před měsícem v ostravské zoo porodila samečka. "Je brzy po porodu, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet a jak se matka zachová tentokrát," podotkla Kalousková.

 
"Samička je o pořádný kus větší než sameček narozený před měsícem. Zvážit se ji nepodařilo, ale odhadujeme, že má určitě více než 100 kilogramů. Podstatný rozdíl v hmotnosti obou slůňat je dán třemi faktory - slonice Johti je o kus větší než její dcera Vishesh, doba březosti u ní byla o více než měsíc delší než u Vishesh a navíc - prvorodičky rodí zpravidla mnohem menší mláďata," vysvětlila Kalousková.

 

V pondělí oslavilo měsíc první v ČR narozené živé sloní mládě. Na svět přišlo v ostravské zoo 11. března. Slůně se živí stále jen výhradně mlékem, podle mluvčí je stále se svou matkou Vishesh.

 
"Domnívá-li se, že mláděti hrozí nebezpečí, snaží se ho okamžitě bránit vlastním tělem. Když mládě spí, většinu času tráví Vishesh tím, že nad svým potomkem stojí a ostražitě ho hlídá. Slůně svou mámu už hladově nepronásleduje, tak jak tomu bylo dříve. To nasvědčuje tomu, že množství mléka, které denně vypije, je dostačující," popsala vývoj v odchovu prvního českého slůněte Kalousková.

 

Mediafax