Vzácný autoportrét Leonarda Da Vinciho už je ve Zbirohu

Vzácný autoportrét Leonarda Da Vinciho už je ve Zbirohu
Zdroj: Mediafax
Dílo představil osobně majitel zámku Zbiroh Jaroslav Pácha (vpravo)

Už ve čtvrtek proběhne na zámku Zbiroh na Rokycansku vernisáž výstavy Tvář Leonarda da Vinci - Příběh rytířského řádu templářů, jehož zlatým hřebem je nedávno objevený obraz autoportrétu Leonarda da Vinciho. Vzácný obraz přicestoval na zámek v neděli večer, potvrdil Jaroslav Pácha, majitel zámku.

"Obraz tváře Leonarda da Vinciho o rozměrech 60 x 44 centimetrů pochází z let 1505 až 1510, náhodně jej před třemi léty objevil jeden historik v městečku Acerenza v jihoitalské provincii Basilicata ve sbírkách aristokratické rodiny," uvedl Pácha.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 
Od té doby obraz podrobně zkoumali odborníci a podle některých názorů vykazuje znaky shodné s originálními obrazy Leonarda da Vinciho, zřejmě se jedná o jeho autoportrét. Na malbě je zachycen vousatý a vlasatý muž s pokrývkou hlavy.
 

Vzácný obraz cestoval do České republiky letecky a jeho transport až do dějiště výstavy provázela mnohá bezpečnostní opatření. V letadle byl obraz po dobu letu umístěn přímo v kabině pilotů. Po příjezdu na zámek ve Zbirohu jej pořadatelé výstavy nechali několik minut aklimatizovat a poprvé jej na pět minut předvedli novinářům. Poté putovalo dílo do speciálních klimatizovaných prostor, kde bude od pátku k vidění pro veřejnost.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Vzácný da Vinciho rukopis objevili ve Francii
 

Vedle údajného da Vinciho autoportrétu budou na výstavě k vidění různé exponáty připomínající templářský řád, které zapůjčila česká i moravská muzea, ale i sběratelé z Itálie.

 

krt tn.cz / Mediafax