Ze Staroměstského orloje zmizela Smrtka i Lakomec

Polovina z dřevěných plastik zamířila v pátek ze Staroměstského orloje v Praze do restaurátorské dílny Jiřího Matějíčka.

Pracovníci sejmuli z orloje sochy Marnivce, Lakomce, Smrtky a Rozkoše-Turka, po dokončení jejich oprav přijde na řadu i zbylá čtveřice. Restauračních prací se tak dočká i Filosof, Anděl, Hvězdář a Kronikář.
 

Mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská slíbila, že všech osm opravených plastik bude na svém místě nejpozději 15. března a že oprava nenaruší vlastní chod orloje.
 


 

Sochy u restaurátorů čeká převážně oprava prasklin dřeva, barevných retuší, zlacení a obnova lakových vrstev. Podle zkušeností z dřívějších oprav, které rovněž zajišťoval ateliér Jiřího Matějíčka, budou práce na každé čtveřici soch trvat přibližně jeden měsíc.


Generální opravu Staroměstského orloje prováděla v letech 1860, 1945, 1994 a 2005 firma L. Hainz. V loňském roce v dubnu probíhaly opravy v interiéru, během nichž bylo nutné provoz orloje zastavit.

ČTĚTE TAKÉ:
Prohra českého Budvaru: Američané už mají Budweiser Bier

Samotné plastiky prošly v roce 1999 generální opravou, která byla nutná vzhledem ke značnému poškození vlivem extrémních podmínek, jimž jsou vystaveny (exteriér, jižní kamenná fasáda). Od té doby jsou pravidelně kontrolované a opravované v restaurátorských dílnách.
 
Horní čtyři sochy na fasádě Staroměstského orloje jsou oživované zároveň s pohybem apoštolů: Smrtka - kostlivec tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů. Kývá na Turka, který kroucením hlavy jeho výzvy odmítá. Lakomec pokyvuje hlavou, potřásá měšcem v ruce a hrozí holí, vedlejší Marnivec se zálibně zhlíží v zrcadle.
 

Všechny plastiky jsou dnes kopiemi, respektive replikami kopií vytvořených řezbářem a loutkářem Vojtěchem Suchardou, sochy Marnivce a Lakomce pocházejí z dílny J. Čecha a Duchka z roku 1947, autory zbývajících šesti soch vytvořených mezi lety 1976 až 1978 jsou akademičtí sochaři Miloslav Smrkovský a Aleš Grim. 

tn.cz / mediafax / vem