Zemřela nejstarší Češka Marie Buzková. Bylo jí 107 let

Ve věku nedožitých 107 let zemřela nejstarší obyvatelka Česka Marie Buzková.

Marie Buzková, která by v říjnu oslavia 107. narozeniny, zemřela v pátek ve svém rodinném domku v Hrazanech - Klisinci. Tam žila se svým dvaasedmdesátiletým synem Zdeňkem. Ten o ni spolu s dalšími členy rodiny pečoval až do posledního okamžiku.


"Maminka na tom už dlouho nebyla dobře, vzhledem ke svému věku a před lety prodělané mrtvici. Byla připoutaná na lůžko a její stav byl čím dál horší," uvedl její syn Zdeněk Buzek.


Rodina ženu pohřbí v pátek v Kovářově na Písecku, kde bude pochována do rodinného hrobu.


Za dlouhověkost nevděčí zravému životnímu stylu


Žádný zvláštní recept na dlouhověkost Marie Buzková neměla. Podle rodiny ani nežila nijak zdravě.


"Milovala maso, hodně až extrémně mastila, zato zelenině moc nedala. Pila málo a alkohol vůbec, navíc ani nikdy nekouřila," dodal Buzek.


Podle rodiny měla stařenka ještě před třemi lety, než ji stihly zdravotní komplikace, veliký přehled o historii obce a okolí, a bývala prý doslova živou kronikou. Ještě ve věku 103 let se o sebe dokázala dobře postarat.


Nejstarší obyvatelkou se stala Buzková loni

 

Marie Buzková se narodila 17. října 1902. Od svého mládí až do důchodu pracovala v zemědělství. Měla dva syny, dvě vnoučata a čtyři pravnoučata. Před 36 lety přišla tragicky o manžela, když spadl ze stromu a na následky vnitřních poranění zemřel. Před 15 lety jí pak zemřel první ze synů, posléze i její snacha, s kterou si prý nejstarší Češka velice rozuměla.


Nejstarší obyvatelkou České republiky se stala na sklonku loňského roku, kdy ve věku 108 let zemřela Marta Pokorná z Dačic. Před ní byla nejstarší Češkou a zároveň Jihočeškou Marie Kráslová z Hluboké nad Vltavou, která se dožila 109 let a zemřela v roce 2008.


Před časem zemřela další dlouhověká obyvatelka, 106letá Anna Brožková z Dlouhé Lhoty na Táborsku, která ještě volila loni v krajských volbách. V domově seniorů Dobrá Voda u Horní Stropnice na Českobudějovicku žije o tři měsíce mladší 105letá Růžena Rouhová.


Podívejte se na reportáž o stoleté fotbalové fanynce. Nevynechá žádný zápas reprezentace, sleduje českou i anglickou ligu a další zahraniční soutěže.


Česká správa sociálního zabezpečení v červnu evidovala celkem 312 lidí, kteří letos oslavili sté narozeniny. Ještě starších seniorů v Česku žilo dalších 344; stoletých a starších obyvatel bylo celkem 656.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax, hav TN.cz