Žena bojuje s rakovinou i s úřady! Sebrali jí invalidní důchod

Naprosto bez prostředků zůstala vinou úředníků Šárka Indráková z Kopřivnice. Navzdory tomu, že už potřetí bojuje s rakovinou, přišla o invalidní důchod, na nový čeká už půl roku a navíc musí vrátit podporu v nezaměstnanosti.

S rakovinou prsu bojuje Šárka Indráková (48) z Kopřivnice na Novojičínsku od roku 2006 už potřetí. Když onemocněla poprvé, lékaři jí odoperovali část prsu, a ona se po doléčení vrátila do práce. O rok později se však zákeřná nemoc vrátila, a lékaři museli ženě odstranit prs celý. I tehdy doufala, že chorobu nadobro porazila, rakovina se však letos na jaře vrátila už potřetí. A navzdory tomu, že už bylo podle předběžných vyšetření jasné, že se nemoc opět vrací, sebrali jí invalidní důchod!


“Okresní posudkový lékař mi odňal invalidní důchod, protože jsem prý neprokázala, že mám rakovinu. Řekl mi, přijďte, až tu rakovinu budete mít. Podala jsem proti jeho rozhodnutí námitku, ale důchod mi přesto sebrali, a dodnes není věc vyřízena, i když krajský posudkový lékař mi posléze invalidní důchod přiznal,“ říká nešťastně Šárka Indráková. “Bohužel to momentálně všechno vázne na nějakém razítku České správy sociálního zabezpečení v Praze. Když mi vzali invalidní důchod, trvalo jim to osm dnů, když mi ho mají vrátit, trvá jim vyřizování půl roku. Invalidní důchod mi krajský posudkový lékař přiznal 30. listopadu, ale doteď to nechválila Praha, takže vůbec nevím, jestli a kdy ten důchod dostanu. To je neskutečný boj, jsem z toho zoufalá. Stojí mě to skoro více sil, než boj s rakovinou,“ dodává Šárka Indráková.


“Celá záležitost je stále v řízení, ještě to není hotové. Je na to lhůta tři měsíce,“ reagovala na dotaz Šárky Indrákové pracovnice pražské centrály České správy sociálního zabezpečení Dagmar Vejrostová. Podle ní vše brzdí právě námitka, kterou Šárka Indráková podala proti rozhodnutí okresního posudkového lékaře. “To námitkové řízení stále probíhá,“ prohlásila Dagmar Vejrostová.


To ale není jediný problém, který na Šárku Indrákovou úředníci vymysleli. Městský úřad Kopřivnice s ní totiž zahájil správní řízení o vrácení podpory v nezaměstnanosti. Vracet má přes 14 tisíc korun, které však samozřejmě nemá. “Podporu mám vracet, protože mi byl tím krajským posudkovým lékařem přiznán invalidní důchod se zpětnou platností od data, kdy mi byl zrušen, tedy od května. Jenže ve skutečnosti ten důchod stále nemám. Úřad ale chce peníze hned zpátky. No, kde já bych vzala čtrnáct tisíc, když jsem úplně bez peněz, a nebýt rodiny, neměla bych ani na chleba! Mám to prý teda splácet, ale z čeho? Nikdo mi nedokáže říct, kdy důchod dostanu. A do té doby, než mi začnou invalidní důchod vyplácet, je to pro mě neřešitelná situace,“ kroutí hlavou Šárka Indráková s tím, že než se dočká nějakých peněz, může to klidně trvat ještě několik měsíců.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Marek Švidrnoch