Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2010 16:34

Ženu podezírají z týrání desítek zvířat. Jsou mezi nimi i chrti

Z týrání zvířat je podezřelá žena z Albrechtiček na Novojičínsku. Týrat měla nejen psy, ale i hospodářská zvířata.

Podezření z týrání zvířat čelí Hana Navalaná z Albrechtiček na Novojičínsku. Stížnosti na její zacházení se psy podali na úřady ochránci zvířat ze sdružení Greyhound Adoption Czech a také obyvatelé obce.


ČTĚTE TAKÉ:

Z hořícího domu zachránili psy, vnoučka tam zapomněli


"Skutečně nám byla na úřad doručena stížnost zdejších lidí, kteří upozorňují, že psi paní Navalané jsou vyhládlí a že jsou drženi dlouhou dobu bez vody,“ potvrzuje starosta Albrechtiček Miloslav Čegan. Podivné zacházení se zvířaty už přitom několik měsíců se znepokojením sledují i členové sdružení Greyhound Adoption Czech, kterým se dokonce podařilo některé psy z její péče zachránit.


"Zabýváme se adopcí vysloužilých dostihových chrtů, a nedávno jsme pojali podezření, že paní Navalaná trápí a týrá psy i hospodářská zvířata hlady. Ona tyto psy sbírá po internetu, kde jakmile zjistila, že někdo daruje psa, hned se ho snažila získat. Teď jich má kolem deseti, ale pak se o tyto psy naprosto nestará. Máme na to svědectví lidí, kteří u ní na statku pracovali, a sám jsem u ní při návštěvách taky leccos zažil,“ říká Rostislav Kubica z Občanského sdružení Greyhound Adoption Czech.

"V době, kdy jsme zjistili, v jakém stavu psi v její péči jsou, se nám podařilo několik chrtů zachránit, osobně jsem odvezl tři naprosto zubožené psy. Jeden z těchto afgánských chrtů vypadal jako ústřední topení potažené igelitem,“ kroutí znechuceně hlavou Rostislav Kubica.


Úředníci chrta nenašli


V úterý dopoledne tak za chovatelkou dorazili pracovníci Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj v Novém Jičíně v doprovodu policie, aby zabavili Haně Navalané některé psy. Odešli však s nepořízenou. "Zrovna toho chrta, kterého se z její péče snažíme zachránit, u ní nenašli, protože ho prý právě někomu darovala. Myslím si, že ji někdo varoval, že jí ho přijdou zabavit, a tak ho rychle někomu dala,“ mračil se Rostislav Kubica s tím, že u chovatelky netrpěli jen psi, ale prakticky všechna hospodářská zvířata.


"Než se asi před dvěma měsíci přestěhovala do Albrechtiček, chovala na statku v nedaleké Nové Horce ovce, kozy, krávy a další zvířata. Ta však byla v příšerném stavu, nedostávala najíst, napít, některá zvířata umírala protože je nikdo nedojil a zanítila se jim vemena, no prostě hrůza. Zdechliny zvířat se volně válely, kde co chcíplo, tam to zůstalo,“ říká Rostislav Kubica. Mršiny a kostry hospodářských zvířat lze ostatně na statku v Nové Horce stále najít.


Nezákonné zacházení se zvířaty už proto řeší Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj v Novém Jičíně. "Na farmě v Nové Horce jsme skutečně našli pozůstatky zvířat, které byly v majetku paní Navalané. Na základě toho s ní bude zahájeno řízení o porušení zákona o veterinární péči, a bude přistoupeno k sankcím,“ potvrdil inspektor Krajské veterinární správy Jan Krupička, podle něhož se problémy s chovatelkou Hanou Navalanou táhnou už zhruba rok a půl.

Marek Švidrnoch