Zima vyhání vlky z lesů. Na Valašsku dáví ovce!

Silný mráz stojí pravděpodobně za útokem hladové smečky vlků, kteří napadli v Novém Hrozenkově stádo ovcí. Přestože stádo bylo oplocené, vlci zadávali berana a zranili čtyři ovce, řekl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

"Čtyři ovce a beran byli sice za ohradou, ale vlci dokázali oplocení překonat a zaútočili. Berana na místě zabili a počali na něm hodovat, čtyři ovce prchající v panice měly typické vlčí zákusy, zejména v oblasti vazu," popsal útok Kamil Navrátil, předseda SmRS ČSOP.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vlci proti ovcím - přírodní drama z BeskydPodle něj jsou poblíž ohrady obydlená stavení. "Vlky zřejmě něco vyplašilo a čtyři zraněné ovce nechali být. Dvě z nich musel veterinář i tak utratit, zbylé dvě se teď zotavují ve chlévě v údolí Vranče ze svých zranění," dodal Navrátil.

Odškodnění od státu
 

Protože vlk stejně jako rys a medvěd, tři naše velké šelmy, jejichž výskyt je v Beskydech a na Valašsku již trvalý, patří k nejhodnotnějším živočichům naší přírody a požívají ten nejvyšší stupeň ochrany, garantuje stát chovatelům plnou náhradu utrpěné škody. "Krajský úřad chovatelům vzniklou škodu asi do tří měsíců uhradí. Proto jsme s kolegy provedli na místě šetření a z něj vyplynulo, že vlků byla celá smečka, pravděpodobně tvořená staršími i mladšími kusy, které ti starší učili lovit. Mrzí nás, že chovatelé utrpěli škodu, ale zvlášť teď za velkých mrazů musí mít všichni na zřeteli, že vlci si hledají tu nejdostupnější potravu a překonat oplocení pro ně není nijak složité," řekla zooložka Správy CHKO Dana Bartošová, která útok z tohoto důvodu dokumentovala.

Vlci se v Beskydech vyskytují již několik desítek let a po svém vyhubení, ke kterému zavdal příčinu jeden z patentů císaře Josefa II., se sem vrátili ze Slovenska, kde se je díky členitému terénu nikdy úplně vylovit nepodařilo.

tn.cz / Mediafax