ŽIVĚ: Držitelé klíčů navštíví Korunní komoru chrámu sv. Víta

Chrám sv. Víta
Zdroj: Mediafax

Korunní komora v chrámu sv. Víta, v níž jsou korunovační klenoty českých králů uloženy, je bez nadsázky nejnepřístupnější místo na Pražském hradě.

Odemykání korunní komory můžete sledovat v živém přenosu. Přenos sledujte podle harmonogramu. Kamera je umístěna v kapli svatého Václava. Vlevo můžete vidět tumbu s ostatky hlavního českého světce. Za dveřmi je korunní komnata, ve které se uchovávají korunovační klenoty.

Pro celý záběr kliněte na okénko s živým přenosem: 
 

 

Dveře, stejně jako pancéřová skříň na klenoty, mají sedm zámků a k jejich otevření a vyzdvižení klenotů se musí sejít sedm držitelů klíčů.

 

Držitelé sedmi klíčů jsou prezident republiky Václav Klaus, arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, předseda vlády Petr Nečas,  světící biskup a probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta Václav Malý, primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda jakožto nejvyšší zástupci státu, církve i obce.
 

Zajímavostí je, že pět ze sedmi držitelů klíčů se do Korunní komory chrámu sv. Víta podívá vůbec poprvé. Komoru už dříve navštívili prezident republiky Václav Klaus a biskup a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta Václav Malý.
 

Korunovační klenoty ale při této příležitosti vyzvednuty nebudou a ani členové rady nemohou nahlédnout do trezoru, kde jsou uloženy.
 

Harmonogram:
 

09:30 Setkání rady pro zajištění péče o katedrálu svatého Víta. Zúčastní se pražský primátor Bohuslav Svoboda.
 

10:00 příchod členů rady do katedrály, otevření dveří Korunní komory chrámu sv. Víta.
 

10:30 uzavření Korunní komory chrámu sv. Víta.
 

Tradice sedmi klíčů vznikla  v roce 1791, kdy  král Leopold II. vyhověl žádostem českých stavů o vrácení klenotů z Vídně do Prahy. Byly uloženy v chrámu sv. Víta na Hradě, tentokrát v korunním archivu za Svatováclavskou kaplí, za železnými dveřmi s pěti zámky. Vyhrazena jim byla zvláštní skříň, opatřená dalšími dvěma zámky, k nimž dostali klíče dva strážci klenotů. I když se později místo uložení klenotů měnilo, tradice sedmi klíčů se udržela.
 

Korunovační klenoty
Svatováclavská koruna z r. 1346, královské žezlo z 1. poloviny 16. století a říšské jablko z poloviny 16. století, dále pouzdro na korunu, korunovační kříž, meč a textilie. Klenoty jsou od roku 1962 národní kulturní památkou.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz