Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

PANIKA! Zemětřesení v Anglii. Po 40 letech!

Zemětřesení překvapilo v pondělí večer obyvatele severní Anglie. Otřesy o síle 3,6 stupně Richterovy škály pocítili lidé v hrabstvích Severní Yorkshire, Západní Yorkshire a Cumbria, píše BBC.

Britská geologická služba (BGS) zaznamenala zemětřesení ve 21:00 místního času (22:00 SEČ). Geologové soudí, že otřesy mohly být citelné v okruhu přibližně 100 kilometrů.


"Trvalo to několik sekund. Při této síle je nepravděpodobné, že by způsobilo nějaké škody," dodal mluvčí BGS Aoife O'Mongain.


O'Mongain přirovnal účinky zemětřesení k průjezdu těžkého nákladního vozu. Lidé si podle něj mohli všimnout třesoucích se okenních tabulek.


David Jones byl v době otřesů ve svém domě ve městě Skipton. "Byl jsem v dolním patře a všiml jsem si, že přibližně pět sekund se hlasitě třásla naše těžká krbová kamna," uvedl muž.


"Žena mi řekla, že v horním patře se chvěly skříně," dodal. "Už jsem zemětřesení zažil v jiných částech světa, takže jsem si byl celkem jistý, co se děje," uzavřel.


Damian Boddy z města Boroughbridge zemětřesení v první chvíli nerozeznal. "Dům se otřásl, jako kdyby někdo bouchl dveřmi. Mysleli jsme si, že to byli zloději, dokud jsem se nepodíval na online zprávy," přiznal Boddy obavu.


Policie neobdržela žádná hlášení o škodách nebo zraněních. Slabší lokální zemětřesení zasáhlo sever Anglie také 21. prosince.


Podle BGS se před loňským prosincem podobné otřesy v oblasti vyskytly naposledy v roce 1970.
 

Mediafax