Zoufalí nájemníci bojují s majitelem domu

Nerovný boj s majitelem nemovitosti svádějí nájemníci domu v Opavě. Čelit podle nich musejí schválnostem jako vypínání vody, nebo elektřiny. Někteří nájemníci už nátlak nevydrželi a odstěhovali se. V domě tak zůstává poslední rodina.

Šikana ze strany majitele domu Dalibora Tesaře trvá podle Jany Schreierové už déle než půl roku, přičemž cílem je vystrnadit její rodinu z bytu v domě na Horním náměstí v centru Opavy. Vše odstartovala rekonstrukce domu na podzim 2009, kterou však majitel domu začal provádět v rozsahu, na který vůbec neměl stavební povolení.


To získal dodatečně až před několika týdny. Přestavbou přitom prošel prakticky celý dům. Protestovali i památkáři, kteří požadovali zachování původní fasády a přízemí domu. Zděšeni byli také archeologové, kteří až později zjistili, že bez jejich vědomí a svolení byly rozkopány sklepy a vyvážena hlína i s archeologickými nálezy. Na nepovolenou rekonstrukci pak nájemníci upozornili stavební úřad, a začali mít problémy.


“Majiteli domu je trnem v oku naše nájemní smlouva na dobu neurčitou. A tak mě chce vystěhovat všemi dostupnými prostředky. Dělá nám proto neuvěřitelné věci,“ říká nešťastně Jana Schreierová. Zoufalá žena poukazuje na vyložené naschvály, kterým musí její rodina čelit.


"Bez varování nám vypínají vodu, elektřinu, odstřihli televizní anténu. Zámek u dveří do bytu jsme měli třikrát zalepený sekundovým lepidlem a museli jsme ho pořád měnit. Jednou jsme se vůbec nedostali domů, a museli jsme přespat v hotelu,“ dodává Jana Schreierová s tím, že na problémy způsobené majitelem domu narážejí prakticky neustále.


“V kuchyni nám zazdili dvě okna, a udělali místo nich jedno, zazdili i dveře na balkon, který vzápětí odřezali, ale nájem za něj platíme stejně. Zrušili nám poštovní schránku i zvonek, nesmíme ani používat výtah. Prostě to udělali tak, že k nám do třetího patra nejde přivolat!“ popisuje dále Schreierová.


V létě se navíc málem otrávili zplodinami z karmy, když někdo zazdil komín! “Já jsem skončila v nemocnici s těžkou otravou, a pak se ukázalo, že nám někdo ucpal, nebo zazdil komín. Hasiči tady pak naměřili smrtelné koncentrace kysličníku uhelnatého. Momentálně toto šetří policie, stejně jako další záležitosti, které si nemíníme nechat líbit,“ říká Jana Schreierová.


“Posledním naschválem je výměna zámku ve vchodových dveřích do domu, kam dali bezpečnostní fabku, a nám dali pouze jeden klíč pro celou čtyřčlennou rodinu, a odmítají nám zapůjčit bezpečnostní kartu, která je zapotřebí k tomu, abychom si mohli nechat udělat další klíče. My jsme o zapůjčení karty několikrát žádali, řekli nám, že nám ji nepůjčí, že nemáme nárok,“ kroutí hlavou nad metodami majitele domu druh Jany Schreierové Marek Glabasnia.


Zmocněnec majitele domu však tvrdí, že žádné naschvály rodině nedělají. “ My si myslíme, že to zase dělají oni, že oni zalepují zámky lepidlem, a podobně. Oni si totiž spoustu věcí dělají sami, aby si pak mohli stěžovat. Nikdo nemá zájem tlačit je někam ven. Ti lidé jsou zralí na psychiatrii. Jejich jediným hobby je, že ve dne v noci přemýšlejí, jak uškodit, jak něco znepříjemnit,“ říká zmocněnec majitele domu Dalibora Tesaře Milan Čajan.


Posledním nájemníkům domu však dochází trpělivost, a na majitele domu už podali několik trestních oznámení. “Samozřejmě v těchto případech pronajímatel nemá absolutně žádné právo zastavovat vodu a elektřinu odpojovat, pokud toto opravdu dělá, doporučoval bych nájemcům obrátit se na policii, protože ze strany pronajímatele se opravdu jedná o trestný čin zásahu do práv k bytu a k domu,“ říká místopředseda Sdružení nájemníků ČR Jan Vozárik.


“My jsme skutečně dostali několik oznámení na majitele tohoto domu. Zhruba pět případů bylo odesláno do správní komise magistrátu města Opavy k dalšímu projednání, a v této chvíli je živý jeden případ, a to pro podezření z trestné činnosti, a policisté ho nadále prověřují,“ potvrdil mluvčí opavské policie René Černohorský.


Rodina Jany Schreierové však už přestala věřit v jakoukoli pomoc policie, nebo úřadů, a děsí se každého návratu domů. Nikdy totiž neví, jestli se do bytu vůbec dostanou, a co jim tentokrát přestalo fungovat.


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Marek Švidrnoch