Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 11. 2011

Zubr v hodonínské zoo nepřežil narození svého potomka

Dvě události - smutnou a radostnou - zaznamenali pracovníci Zoo Hodonín. Nejprve uhynul samec zubra Karel, zanedlouho se jeho družce Tamaře narodilo mládě, řekla v sobotu Mediafaxu mluvčí zoo Bohuna Mikulicová.

Hodonínská zoo získala pár zubra evropského z Ranče Větrovy. "Samec Karel ale onemocněl a do měsíce uhynul na akutní selhání ledvin," sdělila Mikulicová. Krátce po smutné události si pracovníci zoo všimli, že se samici zvětšuje břicho a nezvykle jí chutná.

 

"Dělali jsme si naděje, ale na druhou stranu jsme nepředpokládali, že by čtrnáctiletá jalovice byla poprvé v tomto věku březí," uvedl zoolog Jaroslav Hyjánek.

 

V říjnu pak našli chovatelé vedle Tamary holčičí mládě. „Nechtěli jsme se s Karlovým pohrobkem pyšnit hned. Nikdy není jisté, zda mládě přežije, a tentokrát jsme se hodně báli, abychom to nezakřikli. Dnes se má mládě čile k světu a snad jí žádné nebezpečí nehrozí," dodal zoolog.

 

Spokojenost nad vývojem zubřího mládě neskrýval ani ředitel zoo Jiří Koliba. "Je to krásná satisfakce a dárek od nebohého Karla. Moc nás těší, že Tamara už není sama a že se nám najednou rýsují i šance získat další kusy tohoto krásného zvířete," prozradil Koliba s tím, že se nabízí příchod nového zubra z bratislavské zoo případně z polské Bielowsi.

tn.cz / Mediafax