Padají hlavy předsedů: Paroubek, Svoboda, Liška, Zeman

Langer, Zeman, Liška, Svoboda
Zdroj: tn.cz / Mediafax
Po volbách se funkcí vzdali předsedové tří stran - Cyril Svoboda, Miloš Zeman a Ondřej Liška. Do sněmovny se zřejmě nedostane ani Ivan Langer.

Jiří Paroubek rezignoval. Lidovci se nedostanou do Sněmovny. Předseda Cyril Svoboda se vzdal funkce předsedy strany. Ivan Langer nezískal potřebný počet hlasů a ve Sněmovně nebude.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se vzdal funkce předsedy strany. Přiznal porážku ve volbách a rezignoval. Oznámil to na tiskové konferenci strany po sečtení téměř všech hlasů. Během 7 až 10 dnů předá funkci.

 

Odstoupení Jiřího Paroubka se věnujeme v samostatném článku.

 

REZIGNAČNÍ PROJEV JIŘÍHO PAROUBKA:

 

 

"Je to má osobní iniciativa," řekl. Od sobotního večera budou za ČSSD mediáně vystupovat místopředsedové strany, on sám nebude poskytovat žádné rozhovory a k situaci se nebude vyjadřovat.

 

ČSSD podle jeho slov potřebuje nový začátek. "Výsledek voleb nebyl úspěch," přiznal. V politice hodlá působit i nadále jako poslanec Ústeckého kraje.

 

Lidovci neprošli přes pětiprocentní hranici do Sněmovny

 

 

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v sobotu rezignoval na post předsedy strany, kandidovat znovu nebude a vedení by mělo být podle něj zvoleno na mimořádném sjezdu. Křesťanští demokraté svolali na sobotu 5. června celostátní konferenci, která rozhodne o termínu konání volebního sjezdu strany.

 

 

Odstupující šéf křesťanských demokratů se rozhodl rezignovat na post stranického předsedy kvůli neúspěchu ve volbách do Poslanecké sněmovny, ve kterých se KDU-ČSL nepodařilo získat potřebných pět procent hlasů. Lidovci tak budou chybět v dolní komoře parlamentu.

 

"Prohráli jsme vážnou bitvu," řekl Svoboda. "Rezignuji na svou funkci. Děkuji všem, kteří nám dali svůj hlas," poděkoval voličům. O neuspěchu lidovců rozhodla zřejmě jejich přítomnost v minulých volbách.

 

Ivan Langer dostal málo preferenčních hlasů

 

Volební manažer ODS a poslanec Ivan Langer pravděpodobně nebude zvolen poslancem za Olomoucký kraj. Langera předstihuje sedm kandidátů, kteří jej předstihli v počtu preferenčních hlasů.

 

Údaje ČSÚ ukazují, že před lídra kandidátky Ivana Langera se dostalo sedm kandidátů, kteří dostali více preferenčních hlasů.

 

Funkci předsedy dal k dispozici i Miloš Zeman

 

 

Tež Miloš Zeman, předseda Strany práv občanů - Zemanovců už před volbami avízoval, že dá svou funkci k dispozici, pokud se strana nedostane do Sněmovny. "Ano, to jsem řekl, stále to platí, oznámil Miloš Zeman po sečtení 95 % okrsků svou rezignaci. "To ale neznamená, že stranu nebudu dále podporovat," doplnil.

 

Zelení se soustředí na komunální volby

 

 

Ondřej Liška navrhl svolání sjezdu Strany zelených, na kterém složí vedení strany funkci. V povolebním projevu oznámil, že se strana soustředí na práci v komunální politice.

TN.cz