Rádce před cestou

20 věcí, které byste měli vědět před cestou do Chorvatska

Chorvatsko vstoupí do EU
Zdroj: TN.cz

Téměř 700 000 Čechů každý rok vyráží na dovolenou do Chorvatska. A třebaže cesta k Jadranu je pro mnohé z nich už samozřejmostí, každý rok se objevují nové a nové skutečnosti, které vás mohou cestou zaskočit. tady je výběr nejdůležitějších z nich.

Chorvatsko je pro Čechy nejlevnější způsob, jak se dostat k moři. Představuje to však vyrazit autem - častokrát přes noc. Cesta do Chorvatska je nyní díky dálnicím vcelku pohodlná a dá se urazit za dobu kolem deseti hodin. Tohle byste měli letos vědět:

 

1. V červenci Chorvatsko vstupuje do Evropské unie. Tím se ruší veškerá celní omezení mezi Chorvatskem a Českem - už žádné limity (dříve to bylo 10 kg potravin na osobu). V Chorvatsku se nadále bude platit kunami (kuna = 3,4 Kč)

 

2. Chorvatsko vstupuje do Evropské unie, není však ještě součástí tzv. schengenského prostoru. Musíte proto mít u sebe platný cestovní doklad (může to být i občanský průkaz). Na některých hraničních přechodech se Slovinskem a Maďarskem (Bregana, Macelj a Rupa) budou společné hraniční kontroly. Do Shengenu plánuje Chorvatsko vstoupit v roce 2015.

 

3. V Chorvatsku je levnější benzin i nafta, než v Česku. Litr benzinu přijde na v přepočtu 34 Kč, nafty mna 31,70 Kč. Vyplatí se tankovat i cestou, neboť v Rakousku je benzin za 35,30 Kč a nafta za 34,10 Kč. Netankujte benzin na Slovensku (38,10 Kč) a ve Slovinsku (37,80 Kč), nafta je zde však za srovnatelné ceny. V České republice se benzin pohybuje kolem 35,90 Kč a nafta kolem 35,30 Kč).

 

4. Cesta do Corvatska vede nejčastěji přes Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb a dále po chorvatské dálnici. Trasa Praha - Mikulov - Wien - Graz -Maribor - Zagreb - Split měří 1100 km a zabere 10 hodin. Trasa přes Maďarsko a Rakousko je zhruba stejně dlouhá (Praha - Mikulov - Wien - Köszeg -Szombathély - Lendava - Zagreb -Split), ale je o dvě hodiny náročnější. Na 12 hodin vyjde i trasa 1200 km přes Maďarsko a Slovensko (Praha - Bratislava - Rajka -Szombathély - Zagreb - Split).

 

 

5. Než se dostanete do Chorvatska, počítejte s poplatky za dálniční známky. V Rakousku vás bude stát 216 Kč (8,3 eura, známka na 10 dnů), za týdenní dálniční známku ve Slovinsku se platí v přepočtu 390 Kč (15 eur). Pokud pojedete přes Slovensko, počítejte s poplatkem 260 Kč (10 eur za desetidenní známku), v Maďarsku zaplatíte za desetidenní povolení 266 Kč (2975 ft).

 

6. V Chorvatsku se platí za dálnice. Dohromady musíte na cestu do Chorvatska a zpět počítat s částkou okolo 4000 Kč (benzin, poplatky, známky).

 

 

7. Bojíte se zácpy na dálnici, podívejte se na stránky chorvatského autoklubu HAK, který spustil novou aplikaci Croatia Traffic Info pro chytré telefony. V angličtině či němčině se dozvíte informace o aktuální situaci na silnicích, hraničních přechodech i trajektech.

 

8. Dopravní informace můžete v Chorvatsku poslouchat na frekvenci 98,5 MHz.

 

9. Od letoška v Chorvatsku platí novela trestního zákona. Ta zavedla pojmy jako zběsilá či bezohledná jízda a řidič může jít až na tři roky do vězení. Stejná sazba vám nově hrozí i při předjíždění kolony vozidel na nepřehledném místě. Ovšem pozor, záleží na policistovi, jak vaši jízdu kvalifikuje. A ještě je třeba dodat - nepodepisujte však nic, čemu byste neporozuměli.

 

10. Pokud nebudete chtít zaplatit pokutu, můžete dostat trest odnětí svobody až na dva měsíce.

 

11. Na dálnici se smí jezdit nejvyšší povolenou rychlostí 130 km/hod., na komunikaci pro motorová vozidla je povolena rychlost 110 km/hod., mimo obec se jezdí maximálně 90 km/hod. V obci se smí jezdit nejvýše padesátkou.

 

 

12. Za vyšší než povolenou rychlost zaplatíte pořádně mastnou pokutu. Překročíte-li devadesátku mimo obec, bude vás to stát od 500 do 7000 kun. To je zhruba rozmezí od 1700 Kč do skoro 24 000 korun. Za velkou rychlost v obci jsou postihy ještě výraznější - až 15 000 kun (51 000 Kč).

 

13. Netelefonujte za jízdy, chorvatští policisté jsou na to velmi hákliví. Povoleno je pouze telefonování s handfree.

 

14. Na rozdíl od České republiky v Chorvatsku v létě automobil nemusí za dne svítit.

 

15. V případě, že se vám stane v Chorvatsku nehoda, vždy si od policie vyžádejte záznam o poškození vozidla. To je podmínkou toho, abyste mohli z Chorvatska s bouraným vozem vycestovat. A samozřejmě je nutný i pro jednání s pojišťovnou.

 

16. V případě jakýchkoliv potíží s automobilem jste v Chorvatsku povinni si obléct oranžovou reflexní vestu. A pozor, musíte ji mít pro každého člena posádky vozu.

 

17. Pokud se v Chorvatsku dostanete do nesnází - volejte pohotovostní linku českého konzulátu. Ta má číslo: + 385 916 121 533.

 

18. V Chorvatsku je na silnicích povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče. Pokud budete řídit pod vlivem alkoholu, pak se modlete, aby cesta proběhla bez nehody. Alkohol za volantem je totiž při bouračce přitěžující okolností.

 

19. Cestujete do zahraničí firemním či vypůjčeným vozem? V případě, že použijete motorové vozidlo, kde nejste uveden jako vlastník vozidla, nechte si vystavit od majitele vozidla potvrzení. Text potvrzení musí být minimálně v anglickém, nebo v jiném světovém jazyce. Potvrzení o užívání firemního vozu či vozu vlastněného cizí osobou musí být notářsky ověřeno. Tímto úkonem zabráníte případné možnosti zadržení motorového vozidla policií do doby než se prokáže, že vozidlo není odcizeno. Některé evropské státy provádějí kontrolu již na hranicích a v případě, že nebudete schopni doložit souhlas majitele vozidla s jeho užitím, může Vám být znemožněn vjezd na území státu.

 

20. Pokud nechcete jet autem, můžete využít nové letecké spojení SmartWings na trase Praha – Dubrovník, které bude fungovat jedenkrát týdně vždy v úterý v období 25. června až 27. srpna.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Potřebujete se pojistit na cestu do Chorvatska? Poradíme vám, kde je to nejlepší.

 

Myslíte, že je Praha drahá? Podívejte se na velké srovnání hlavní měst!
 

TN.cz