Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Abbás v OSN odsoudil "expanzivní a dominantní" povahu Izraele

Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v sobotu během projevu před Valným shromážděním OSN odsoudil "rozpínavou a dominantní" povahu Izraele, informuje server britské televize BBC.

Abbás prohlásil, že si Izrael musí vybrat mezi mírem a osadami.  "Palestinci chtějí mír a jsou připraveni dosáhnout komplexní a spravedlivé mírové dohody, řekl Abbás. "Izrael si musí vybrat mezi mírem a osadami."

 

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory byly obnoveny v září po 20měsíční přestávce. Palestinci ovšem chtějí jednání opustit, pokud Izrael neprodlouží moratorium na stavbu osad na západním břehu Jordánu. To vyprší v neděli.

 

Izrael zatím odmítá prodloužit moratorium s tím, že rozšiřování osad není překážkou pro mírové rozhovory.

 

Podle zpravodajky BBC v New Yorku Bridget Kendallové se Abbás v projevu zastavil jen těsně od veřejné výhružky, že Palestinci přestanou jednat. "Vypadá to, že zběsilé hledání kompromisu se odehrává v kuloárech," dodává Kendallová.

 

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová jednala s Abbásem v New Yorku v pátek na okraji summitu VS OSN. Abbás uvedl, že se setkají i v sobotu, kancelář Clintonové to zatím nepotvrdila.

 

Agentura Reuters v sobotu informovala, že Izrael přislíbil, že v budoucnu omezí rozsah nových stavebních projektů.

 

Spojené státy i Evropská unie na Izrael naléhají, aby moratorium prodloužil. Američané navrhují, aby Izrael moratorium prodloužil o další tři měsíce. Obě strany by tím získaly čas na vyřešení otázky hranic budoucího palestinského státu.

 

Ve více než 120 židovských osadách na okupovaném Západním břehu a ve východním Jeruzalémě žije přibližně 500 tisíc Izraelců.

 

Přímá mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci byla přerušena kvůli invazi izraelských vojsk v pásmu Gazy na přelomu let 2008 a 2009. Obnovena byla opět 2. září, kdy Netanjahu a prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve Washingtonu usedli k jednacímu stolu.

tn.cz / Mediafax