Afghánská vláda chystá rozhovory s Talibanem

Afghánská vláda se chystá zahájit rozhovory s představiteli islamistického hnutí Taliban. Informuje o tom v neděli britská stanice BBC.

BBC na svém portálu píše, že Afghánci chtějí společně s Pákistánem otevřít v Saúdské Arábii "druhou vyjednávací frontu", zatímco Američané připravují půdu pro mírová jednání v Kataru, kde si Taliban otevře zastupitelství.
 

Zatím však není jasné, nakolik je spolupráce afghánské vlády a talibanců reálná. Talibanci na zprávu BBC o jednáních reagovali odmítavě a upozornili, že Pákistán stejně jako Afghánistán usiluje o rozhovory s Talibanem každý na vlastní pěst.
 

"Nápad, že by Taliban měl mít styčný bod v Saúdské Arábii, prosazují vlády Pákistánu a Afghánistánu," prohlásil nicméně pod podmínkou zachování anonymity představitel talibanského vedení. "Mají pocit, že jsou vytlačovány do ústraní. Chtějí mít nad mírovými rozhovory kontrolu," pravil.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Afghánský atentátník odpálil toyotu s bombami, zabil 4 lidi
 

Informaci o chystaných rozhovorech nepřímo potvrzuje i sdělení Afghánců, že ve středu do Kábulu přiletí pákistánský ministr zahraničí Hína Rabbání Chár. Čeká ho tam schůzka s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.
 

Chár jede do Afghánistánu po průlomu v tradičně napjatých afghánsko-pákistánských vztazích, který nastal v září po atentátu na Burhánuddína Rabbáního, afghánského exprezidenta a šéfa rady, která vedla mírová jednání s Talibanci. Afghánci z atentátu obviňovali Pákistánce.
 

Taliban, který svrhla Američany vedená invaze na sklonku roku 2011, bojuje proti Karzáího vládě i zahraničním jednotkám v zemi.

krt tn.cz / Mediafax